720 Liralık Prime 620 Liralık Maaş!

720 Liralık Prime 620 Liralık Maaş!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilik sistemindeki çarpıklığı gözler önüne serdi

12 Ağustos 2017 - 13:31

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, BAĞ-KUR emeklilerinin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Gürer önergesinde, ayda 720 lira prim ödeyen vatandaşın, kendisine bağlanan 620 liralık emekli maaşıyla nasıl geçineceğini sordu. 
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1500 liraya dayandığı Türkiye’de bir emeklinin 720 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Gürer, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde BAĞ-KUR’a ayda 720 lira prim ödeyerek emekli olarak bir vatandaşa 620 lira emekli maaşı bağlandığını belirterek, “Maliye Bakanlığı olarak bu kapsamdaki emeklilerimiz bir iyileştirme düşünüyor musunuz? Ya da bu ücretle nasıl geçineceklerine yönelik bir öneriniz var mı?” diye sordu. 
 
Türk-İş’in yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre, ülkemizde dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarının 1479 lira olduğunu, yoksulluk sınırının ise 4878 lire olarak belirlendiğini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde emeklilere hak eden değer verilmiyor. AKP hükümeti her seçim döneminde emekliler için iyileştirme yapacağını açıklamasına rağmen emeklilerin yaşam standartları her geçen yıl biraz daha kötüleşmektedir. Göstermelik olarak artan maaşlar ise enflasyon karşısında erimektedir” dedi. 
 
Emeklilik sistemindeki çarpıklığa da vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaş aylık 720 lira prim ödeyip kendisine 620 lira maaş bağlanıyorsa, bu sistemin aksayan yönlerinin varlığı kabul edilerek, sorun çözülmelidir. Emeklilerimize ödediği prim miktarından daha az maaş bağlanmaktadır. Bağlanan maaş emekli için normal yaşam şartlarının çok altındadır “şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yarın yapılacak
20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yarın yapılacak
Beşiktaş ve Başakşehir'in rakipleri belli oldu!
Beşiktaş ve Başakşehir'in rakipleri belli oldu!