Ankara İçin Trump’ın ’Kudüs kararı’ Yok Hükmünde
Reklam

Ankara İçin Trump’ın 'Kudüs kararı' Yok Hükmünde

Başabakan Binali Yıldırım ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının Türkiye için ‘yok hükmünde’ olduğunu açıkladı.

07 Aralık 2017 - 09:53

Yıldırım’ın yazılı açıklamasında, “ABD başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve buna bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti’ne göre yok hükmündedir. Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Bu kararla bölgede Pandora’nın kutusu açılmıştır” dendi.

‘Tam bir sorumsuzluk örneği’

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Filistin ve Ortadoğu barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs’ün bütün kutsal mekanlarının statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir.”

Mukabil önlemler yolda

Yıldırım ayrıca İslam İşbirliği Zirvesi’nin 13 Aralık’ta toplanacağına dikkat çekerek, “Türkiye, dönem başkanı olarak İİT Zirvesi’ni 13 Aralık itibarıyla toplamaya karar vermiştir. İslam dünyasının liderleriyle konu bütün boyutlarıyla istişare edilerek, atılması gereken mukabil adımlar kararlaştırılacaktır” notunu da düştü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemal Anadol'un acı günü
Kemal Anadol'un acı günü
İzmir Ticaret Odası Başkanı'ndan AK Parti'lilerin teklifine tepki: İçeriğe ve getirdiği düzenlemeye katılmıyorum!
İzmir Ticaret Odası Başkanı'ndan AK Parti'lilerin teklifine...