Reklam
Reklam
Başbakan Yıldırım: Sincar’ı Temizleyin Yoksa Biz Gireriz

Başbakan Yıldırım: Sincar’ı Temizleyin Yoksa Biz Gireriz

Türkiye, Suriye’de YPG kılıfıyla varlık gösteren PKK’nın Irak’ta YBŞ ile kamufle olmasına müsaade etmeyecek. Başbakan Yıldırım, Irak ziyaretinde muhataplarına, “Sincar’da ikinci bir Kandil istemiyoruz. İPKK’yı siz temizleyin, olmadı birlikte temizleyelim, olmadı biz temizleriz” mesajı verdi.

11 Ocak 2017 - 13:07

Türkiye, Irak ziyareti ile komşu ülkelere yönelik adımlarını pekiştirirken, ziyaret ve bölge politikalarında gelinen duruma ilişkin hükümet kaynakları önemli bilgiler verdi. “Bir yandan DEAŞ ile mücadele ederken diğer taraftan kendi aramızdaki sorunlarımızı çözüp, iyi komşuluk ilişkilerimizi, güçlü bağlarımızı arttıralım istiyoruz" diyen kaynaklar, bu konuda da Başbakan'ın ziyaretinin 2 yıldır yapılamayan üst düzey ziyaretlerin başlangıcı olduğunu aktardı. Bugün terörün de küreselleştiğini, hiçbir ülkenin 'bu örgütle ben tek başıma mücadele ederim' diyemeyeceğini vurgulayan kaynaklar, terörist tehditlere karşı ortak tedbirlere ilişkin Türkiye'nin müttefikleriyle çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

İkinci Kandil'e İzin Yok

Irak ziyaretinde en çok üzerinde durulan konulardan biri Sincar'daki (Şengal) PKK varlığı oldu. Türkiye'nin Sincar Dağı'nın ikinci bir Kandil olmasına izin vermeyeceği net bir şekilde vurgulandı. Kaynaklar, bu konuda Irak hükümeti ve IKBY yönetimiyle mutabakat bulunduğunu, Sincar'da PKK varlığına izin verilmeyeceğini bildirdi. Türkiye, Irak hükümetine, “PKK'nın Sincar'dan çıkarılması konusunu siz çözün. Siz çözemezseniz birlikte çözelim. Birlikte çözemezsek biz çözeriz. Ama Sincar'da PKK varlığını istemiyoruz. Buna müsaade etmeyiz" mesajı verdi.

Suriye'de YPG Sincar'da YBŞ

Kaynaklar, Sincar'daki PKK varlığından dolayı Türkiye-Irak ilişkilerinin kötüye gitmesinden Irak hükümetinin de mutlu olmadığını vurgularken, “Bundan sonra bölgeden PKK öyle ya da böyle çıkarılacak" ifadesini kullandı. Suriye'de YPG yapılanması nasılsa PKK'nın Sincar'da da YBŞ (Sincar Demokratik Güçleri) içerisinde kendini kamufle etmeye çalıştığına işaret eden kaynaklar, buna müsaade edilmeyeceğinin, gerekenin yapılacağının net olarak vurgulandığını bildirdiler. Türkiye'nin önemsediği bir diğer konunun Musul'un DEAŞ'tan tamamen temizlenmesinin yanısıra buradaki demografik yapının değişmemesi olduğunu vurgulayan kaynaklar, “Eğer demografik yapının değişeceğine yönelik endişeler ortada durursa DEAŞ ile mücadele zorlaşır. Halk bundan ürkerse DEAŞ ciddi güç devşirir bundan. Herkes buna dikkat edecek" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Halktan Gizleyemiyor

ABD'nin son dönemde PKK/PYD ile birlikte çalışmanın sürdürülemez olduğunu farketmeye başladığını, artık terör örgütüyle birlikte yürümenin zor olduğunu gördüğünü aktaran kaynaklar, şu bilgileri verdi: “Tüm bunlar Amerikan kamuoyundan gizlenemez noktaya geldi. ABD'nin PYD ile iş tuttukça bölgede işinin zorlaşmaya başlayacağını görmeye başladılar. Bu konular basında yazılıp çizilmeye devam ettikçe de Amerikan hükümetini bu politikalarını gözden geçirmeye zorlayacak. Yeni yönetimin bu konuda hareket alanı daha geniş olacak. Bizim baştan beri söylediğimiz bir konu bu. 'Yanlış yöntemlerle DEAŞ ile mücadeleyi zorlaştırırsınız, mücadeleyi yerel unsurlarla yapmalısınız' dedik. Eğer siz örneğin Musul'u temizlediniz, DEAŞ yerine başka unsurların geleceği endişesi olursa o halk DEAŞ'a sempati duyar. Bölgede PYD'yi ya da İran unsurları kullanılacağına mahalli unsurlar tercih edilmeliydi" yorumunu yaptı.

O Gruplar Kontrol Dışı Kalmasın

Ankara, 'Haşdi Şabi' unsurlarının Irak ordusunun bir parçası haline getirilmesinin Türkiye'nin menfaatine olduğunu da Bağdat yönetimine iletti. Türkiye'nin Haşdi Şabi, Haşdi Vatani, hangi grup olursa olsun bu grupların hükümete bağlı olmasını desteklediğini belirten yetkililer, “Bizim istediğimiz, orada hükümet dışında kontrolsüz yapılanmalar oluşmasın. Irak'ın egemenliği, toprak bütünlüğüne saygı duyan bir ülke olarak Haşdi Şabi'nin Irak Hükümeti ve devletinin kontrolü dışında hiçbir yerden emir almaması Türkiye'nin menfaatinedir. Şu anda bu tam sağlanmadı. Ama biz bunu doğru buluyoruz. Sonuçta bu durum, Haşdi Şabi'nin hareketlerinin sorumluluğunu alacak bir kurumun varlığına işaret ediyor. Meşru bir tabana oturacak" açıklaması yapıyor.

Mehmetçik Başika'da 700 DEAŞ'lı Öldürdü

Türkiye'nin Başika Kampı'yla Irak'ta bulunma sebebinin Bağdat'a ayrıntılı olarak anlatıldığını bildiren yetkililer, bölgeyi terör örgütlerinden temizleyince bu konuların dostane şekilde çözümleneceğine işaret etti. Kaynaklar, “Bu bizim Irakla ilişkilerimizi zehirleyecek bir konu değil" vurgusu yaptı. Maliki'nin politikaları sonucu Başika'nın Irak'ta iç politika malzemesi haline dönüştürüldüğüne işaret eden kaynaklar, kamptaki Türk askerinin 700'ün üzerinde DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiğini, 6 binin üzerinde insana da eğitim verdiğini anlattı.

Kaynak: YeniSafak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özel okullar sınavla öğrenci alacak! Robert Koleji, Fransız ve İtalyan Lisesi'nden MEB kararı
Özel okullar sınavla öğrenci alacak! Robert Koleji, Fransız ve...
Gazi Üniversitesi karıştı! Öğrencilerin protestosu sırasında ateş açıldı
Gazi Üniversitesi karıştı! Öğrencilerin protestosu sırasında...