Reklam
Çavuşoğlu Brüksel’deki zirvede: Türkiye, NATO’dan...

Çavuşoğlu Brüksel’deki zirvede: Türkiye, NATO’dan uzaklaşmıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan S-400 savunma sistemi alımına dair, “Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok. Türkiye, NATO’dan uzaklaşmıyor” dedi.

11 Temmuz 2018 - 16:16

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesiden konuşan bakan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi almasının ardından sadece ABD’den değil, bazı NATO üyelerinden de bunu sorgulayan açıklamalar geldiğine dikkat çekerek, “Teknik kısmı anlayabiliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle açıklık getirdi: “Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400’ün NATO’yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları ya da bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız. Alırken de bu konudaki şartlarımızı ortaya koyduk. Bu bizim acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılayamadığımız için Rusya’dan aldığımızı, en iyi teklifi de Rusya’nın verdiğini, sonuçta da Türkiye’nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisi verebileceğini söyledik.”

Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştığına dair yorumlar yapıldığını hatırlatan bakan, ‘bu tür sorgulamaları kabul etmediğini’ de belirtti: “Hayır, Türkiye NATO’dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık, önceliği de onlara verdik. Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akademi'den geri adım; Oscar'ın tüm ödülleri canlı yayınlanacak
Akademi'den geri adım; Oscar'ın tüm ödülleri canlı...
Pet şişeyi getir, bez çantayı götür
Pet şişeyi getir, bez çantayı götür