Reklam
Reklam
Çorum Osmancıkta Koyunbaba Türbesi’nin Mescite çevrilmesini...

Çorum Osmancıkta Koyunbaba Türbesi'nin Mescite çevrilmesini Başbakan'a sordu

16 Nisan 2018 - 12:55

 

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan ve Alevi toplumunun cemlerini yapıp ibadet ettikleri Koyunbaba Türbesine imam atanmasını ve Türbenin mescit olarak kullanılmasını meclis gündemine taşıdı.

 

Doğan hazırladığı önerge de ayrıca Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum şubesi tarafından yapılan başvuruların neden geri çevrildiğini, Koyunbaba Türbesine neden imam atandığını, Osmancık’ta 26’ya yakın camii, onlarca mescit ve Kuran kursu bulunurken, tek bir cemevi olmamasının ve var olanın da mescit yapılmasının gerekçelerini sordu.

 

İŞTE O SORU ÖNERGESİ

 

Basında çıkan haberlere göre, Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan ve Alevi toplumun cemlerini yapıp ibadet ettikleri Koyunbaba Türbesi’ne, müftülük tarafından imam atanarak türbe camiye dönüştürülmüştür. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi, türbenin gerçek sahiplerinin aleviler olduklarını belirterek 2013, 2014 ve 2015 yılları içerisinde Koyunbaba Türbesinin vakıfa devredilmesi için ilgili birimlere başvurularda bulunduklarını belirtti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Çorum Valiliğine sunulan başvuru dilekçesinde “Halkımızın inanç ve ibadetlerinin yerine getirilmesi için gerekli ortamı sağlamak, korumak, bakım ve temizliğini yapmak” gibi gerekçeler bulunmaktadır. Davanın avukatlarından Ahmet Özdel en son 18 Haziran 2015 tarihinde dilekçe verdiklerini belirterek, valiliğin iki yıl sonra 18 Ağustos 2017 tarihinde dilekçeyi yanıtlayarak Koyunbaba Türbesi’nin mescit olarak kullanıldığı ve mescide de imam atandığı için “Yapılacak bir şey bulunmadığını” belirttiğini bildirdi.

            Koyunbaba Türbesi’nin tabusunu isterken türbeyi kaybeden Aleviler, şimdi Danıştay’da haklarını arıyorlar.

 

            Bu bağlamda;

  1. Basına ve kamuoyuna yansıyan iddialar doğru mudur? Bu iddialar neticesinde bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
  2. Yıllardır Alevi toplumu tarafından cem ve ibadet yeri olarak kullanılan Koyunbaba Türbesinin camiye dönüştürüldüğü ve imam atandığı bilgisi doğru mudur?
  3. Koyunbaba Türbesi hangi ihtiyaç doğrultusunda camiye dönüştürülmüştür? Bu karar hangi tarihte, nerede alınmıştır?
  4. Çorum Valiliği neden aradan iki yıl geçtikten sonra Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nce yapılan başvuruyu reddetmiştir? Bu süre zarfından neden başvurular yanıtsız bırakılmıştır?
  5. Osmancık’ta 26’ya yakın cami, mescit ve kuran kursu bulunurken, tek bir cemevi olmamasının gerekçesi nedir?
  6. Osmancık’ta Alevilerin Koyunbaba Türbesi dışında inançlarını yerine getirebileceği başka bir yer olmamasına rağmen neden talepleri geri çevrilmiştir? Çorum, Tokat, Amasya ve Samsun’daki yaklaşık 200 bin Alevinin inançsal merkezi olan Koyunbaba Türbesinin Alevilere iade edilmesine ilişkin ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

           

 

 

 

           

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Foça’ya 'seçmen harekatı!'
Foça’ya 'seçmen harekatı!'
Keşan'daki öldürülen Didem'in katil zanlısı babası çıktı
Keşan'daki öldürülen Didem'in katil zanlısı babası çıktı