Ege Üniversitesinde KHK Protestosu: ‘Akademi Susturulamaz!’

Ege Üniversitesinde KHK Protestosu: ‘Akademi Susturulamaz!’

İzmir Ege Üniversitesi’nde KHK ile ihraç edilen akademisyenler için açıklama yapıldı.

11 Ocak 2017 - 16:02

Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube, SES ve TTB, Ege Üniversitesi'nde barış bildirisine imza atan akademisyenlerin son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınmasını protesto etmek için Ege Üniversitesi Hastanesi poliklinikleri önünde basın açıklaması düzenledi.

Akademisyenlerin yanı sıra öğrenciler ve çeşitli siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı açıklamada, ‘Akademi susturulamaz geri döneceğiz’ yazılı pankart taşınarak, sık sık ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi’, ‘Akademi susmadı susmayacak’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı.

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan SES İzmir Şube Eş Başkanı Rukiye Çakır, 6 Ocak tarihinde çıkarılan KHK ile Ege Üniversitesi’nden Eğitim Sen üyesi 7, TTB ve SES üyesi 2 öğretim üyesinin ve 1 asistanın ihraç edildiğini söyledi. OHAL'in Türkiye'de hukuku ve demokrasiyi bitirdiğini söyleyen Çakır, “KHK'ler ile yine demokratik kitle örgütleri, muhalif medya susturulmaya çalışıldı. Muhalif kimlikleri ile bilinen Türkiye’nin aydın insanları işlerinden edildi. Yine hukuk ve demokrasi ayaklar altına alındı. İhraç edilen hocalarımız ‘barış’ diye haykıranlardı. ‘Bu suça ortak olmayacağız’ demişlerdi. ‘Barış’ dediler, ‘adalet’ dediler, ‘özgürlük ve demokrasi’ dediler. Suçlandıkları tek konu bu taleplerini korkusuzca dile getirmeleridir. Biz de onlar gibi haykırıyoruz; Barış, adalet, özgürlük ve demokrasi” dedi.

İhraç edilen akademisyenler için ‘Akademiyi akademi yapanlardı’ diyen Çakır, akademisyenlerin geri döneceğini söyledi. Çakır, barışı, demokrasiyi ve emeği savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

Mücadelemiz Her Zaman Sürecek

TTB Merkez Konsey Üyesi Prof. Dr. Funda Obuz, ihraç edilen akademisyenlerin yanında olduklarını ifade ederek, “Haksız ve hukuksuz bir şekilde açığa alınan hekim arkadaşlarımız, iyi hekimlik değerlerini savundukları için, akademik özgürlüklerden, emek, barış ve demokrasi taleplerini hiç yılmadan dile getirdikleri için hedef seçildiler. İhraç edilen arkadaşlarımız geri dönene kadar mücadelemiz her zaman sürecek” dedi.

İhraçlar Akademinin Kaybıdır

Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Ümit Akıncı da yaptığı konuşmada, ihraç edilen akademisyenlerin toplumsal muhalefetin her aşamasında yer aldığını belirterek, “Bizler akademisyeniz. Topluma bir şekilde nitelikli bir eğitim vermeye, bilim üretmeye çalışarak var oluyoruz. Bu ihraçlar bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bizlerin bir kaybı yok, bu akademinin ve üniversitenin kaybıdır. Arkadaşlarımız akademiye dönene kadar akademide ve her alanda mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Depresyonun hangi evresindesiniz
Depresyonun hangi evresindesiniz
Asus Zenfone 5 detayları ortaya çıktı
Asus Zenfone 5 detayları ortaya çıktı