Reklam
İGC Bedia Hanım Belgeseli’ni İzmirlilerle Buluşturuyor

İGC Bedia Hanım Belgeseli'ni İzmirlilerle Buluşturuyor

KKTC İzmir Başkonsolosluğu, Yakın Doğu Üniversitesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği İzmir Şubesi iş birliğinde, “Sözün Son Kadını Bedia Hanım Belgeseli”ni, İzmirli sanatseverlerle buluşturuyor.

12 Nisan 2018 - 16:58

Genel Yönetmenliğini Yakın Doğu Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dr. Fevzi Kasap’ın yaptığı belgeselde, Kıbrıs’ın ilk Türk kadın gazetecisi Bedia Okan Göreli’nin hayatı ele alındı.

Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete çıkartan Mehmet Remzi Okan’dır. Kızı Bedia Okan Göreli ise ilk kadın gazetecidir. Babaları Mehmet Remzi Okan’ın erken vefatından sonra gazeteciliğe kızları devam eder. Bedia Okan aynı zamanda Halkın Sesi Gazetesi’nin kurucusudur. Kurucusu Doktor Fazıl Küçük olarak bilinse de Bedia Hanım’ın yaşı küçük olduğu için o dönemin İngiliz sömürge yasalarına göre Sorumlu Müdür olamıyor. O yüzden gazete Dr. Küçük’ün adına açılır.

Halkın Sesi Gazete adını da kendisi buldu.

Söz konusu gazete 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin İlk Türk Başkan Yardımcısı olan Kıbrıs Türk halkının Lideri Doktor Fazıl Küçük’ün halen yayında olan gazetedir.

Bedia Hanım şu an Urla Yaşlı Bakım Evi’nde yaşamaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Obezite kansere yol açıyor
Obezite kansere yol açıyor
'Yetişkinlerde aşılanma oranı düşük'
'Yetişkinlerde aşılanma oranı düşük'