İZMİR'İ ANLAMAK!
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

İZMİR'İ ANLAMAK!

10 Ağustos 2017 - 11:48 - Güncelleme: 10 Ağustos 2017 - 16:10

Ak Parti İzmir'de en çok tartışılan konu hep il başkanları olmuştur. Gelen tüm il başkanları ya görev zamanında yada görevinin ardından hep sıkça eleştirilmiştir. En çok tartışılan konu da yönetim şekilleri olmuştur. Bu eleştirilerin temel kaynağı da hep liste dışı kalan gruplardan yada müzmin muhalif olan isimlerden gelir. Ama en büyük etken ise 15 yıldır tek başına iktidar olmanın getirdiği imkanlardan yararlanmaktır. Hani hep denilen "müteahhit değil mücahid kadrolar gerekiyor" sözünün de temel nedeni budur.
Yapılan bu eleşirilerin temel savunması da "Teşkilattan kopuk. Teşkilatla barışık değil" sözleridir. Peki teşkilat denilen bu yapı kimdir nedir? Yapılan çalışmalara göre İzmir'de Ak Parti Teşkilatı denilen topluluğun sayısı alınan oyun en fazla yüzde 2.5 oyuna tekabül ediyor. Peki neredeyse yüzde 95-96'sını kendi yakın çevreleri dışında İzmirlilerin tanımadığı bu yapının "getirdiği oy nedir?" diye soracak olursanız; bence getirdiği oy götürdüğünün yanında konuşulamayacak kadar küçüktür. Zira bu yapının İzmir'de en çok dikkat çeken özelliği kendi içlerinde partililerine çok sert muhalefet etmeleri ve siyaset yapacağım diyerek İzmir'in kendine has İzmirlilik kavramları ve özel hassasiyetlerine dokunan, onlara sert eleştiri yapmaları olarak öne çıkıyor. Yani bu yüzde 2.5'un kaybettirdiği oy asgari yüzde 25-30 dan fazladır. Bu rakam özellikle İzmir'in metropol denilen 11 ilçesinde ve sahil ilçelerinde çok daha fazladır. Kentin taşrasında ise daha düşüktür.
İzmir'in merkezdeki insan yapısına ve alınan oylara bakarsanız bu konuda ne demek istediğimi çok daha net anlarsınız. Mesela son yapılan anket çalışmalarının birinde İzmir halkının yüzde 69.1(Altmış Dokuz nokta Bir)'i 15'inci yılındaki Ak Parti İktidarı'nda kente yapılan yatırım yetersiz buluyor. Örneğin ben daha kendine "Teşkilat üyesi olarak eleştiriyorum" diyen bu yapının Ak Parti'nin İzmir için yaptığı yatırımları anlattığını görmedim. Eminim ki bir çoğu kendisi de bilmiyordur. İzmir'e yapılan çokça "Nankörlük" suçlaması gördüm ama. 
İzmir Nasıl Kazanılır?
Oysa ki İzmir çok rahat dokunulacak ve kazanılacak kendini kabul ettirebileceğiniz bir yer. 13 Sene önce Diyarbakır'dan bu kente gelen biri olarak bunu çok iyi biliyorum. Tüm yapmanız gereken İzmir'in hassasiyetlerine, kendine has "İzmirlilik" bilincine ve yaşam tarzına müdahale etmek yerine buna saygı göstererek onlara uyum sağlamaya çalışın. Bu uyum sağlamayı "kendi değerlerinizi unutup tamamen o havaya girin" olarak algılamayın sakın. Zira İzmir'in en sevmediği şeylerden biri de "takiyye yapanlardır".
Mesela İzmir'in Kurtuluş tarihi olan 9 Eylül tarihi İzmirlilik bilinci içinde çok özel bir yere sahiptir. 9 Eylül Kutlama Törenleri'nin başlangıcı olan Basmane'nin Tilkilik Semti ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki tarihi güzergahta gerçekleşen ve binlerce İzmirlinin katıldığı “Zafer Yürüyüşü”ne kaç il başkanı katıldı? İzmirli'ye sorarsanız tek hatırlayacakları Kentin Şehremini olan ve "İzmir Azizdir Azizi kalacak" sloganı ile özdeşleşen CHP'li Aziz Kocaoğlu ile Ak Parti Milletvekili Rıfat Sait arasında yaşanan tartışma olacaktır. 
Yine, son dönemlerin moda marşı olan "İzmir Marşı"na karşı yapılan eleştiriler ve bunu söyleyen kalabalık gruplara karşı takınılan tavırıda bu hassasiyete örnek olarak verebilirim. Ak Parti'nin seçim dönemlerinde Gündoğdu Meydanı'nda yaptığı mitinglere taşıma getirilen diğer illerdeki vatandaşların kent sakinleri ile didişmesinden hiç bahsetmiyorum bile. Hoş bu grupları dengelemesi ve sükunete davet etmesi gereken teşkilat denilen oluşumun daha da provakatif tavrına şahit olduklarımızı dile getirsek bu satırlar yetersiz kalacaktır. 
GönderMe1: İzmirliler için ayrı yeri olan 9 Eylül Zafer Yürüyüşü'ne katılan İl Başkanları içinde bir tek hatırladığım mevcut İl Başkanı Bülent Delican ismidir. İzmir'in hassasiyetlerine en yakın hareket eden isim olarakta dikkatimi çeken Delican'ın partisi içinde başta bu konular olmak üzere en çok eleştirilen isim olması da kaderin bir cilvesi olsa gerek.
GönderMe2: Bazı anket firmaları sık sık "Başarılı Belediye Başkanları" anketleri açıklayarak Ülke ve il bazlı başarılı belediye başkanlarını açıklıyor. Merak ediyorum bu anketler neden o kentteki siyasi parti ile başkanları ve kentin milletvekilleri için yapılmaz. Duyduğum kadarı ile bu konularda çalışma yapan 1-2 firma olmuş. Acaba bu firmalar sonuçları bir basın bülteni ile açıklarlar mı? En azından İzmirliler hangi il başkanı daha başarılıdır. Hangi milletvekilleri aldıkları oyun hakkını vererek kendilerine vekillik edebilmişler mi öğrenirler. Emin olun bu konuda servis edeceğiniz anket haberi en çok okunan ve üstüne en çok yazı yazılan haber olacaktır. 
GönderMe3: Ak Parti'de partiyi yıpratan eleştirel tavırlarına teşkilat mensubuyuz diyerek kılıf uyduran grupların bu aralar piyasaya eski haberleri sunmaları dikkat çekiyor. Bir yıl önce yaşanan istifa haberlerini yeniymiş gibi sunup algı yaratmak isteyen bu oluşumlar parti içinde komik duruma düşmekten öteye gidemiyorlar.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin AHMETOĞLU
    11 ay önce
    Çok doğru tespitler,ve görülecektir bu davanın savunucusu olarak İzmirin misyonuna uygun bir il başkanı olarak genede sn.zDelicandır.kolay bir lokma olmadığı herkes görecektir.

Son Yazılar