Reklam
Ak Vicdanlar Kurtaracak Bizi
Cem ŞEKER

Cem ŞEKER

Ak Vicdanlar Kurtaracak Bizi

19 Haziran 2017 - 12:03 - Güncelleme: 19 Haziran 2017 - 12:04

    Her yerde yüzlerce siyasi yorumlar ve kafalarda senaryolar dolaşıyor. Olaya herkes kendi cüzdanından, pardon vicdanından bakıyor. Aslında sıyrılsak egolarımızdan, sorunların ne kadar basit ve kolay olduğunu görebileceğiz. 
    Bir oy uğruna her yolu mubah gören bir anlayış ancak topluma yıkım getirir. Rahmetli Demirel’in “Dün dündür, bugün bugündür” anlayışı ile aslında olmadığımız bir kişiliğe, başarı için kısa bir sürede olsa dönüşebiliyoruz. Tabi biz başarı odaklı bu manevraları yaparken, toplum bilinci üzerinde ciddi deformasyonlara neden olduğumuzu bilmeliyiz. Bu manevraları içselleştiren insanlar, en yakınındakilerle duygusal bağlarını koparabiliyor. Toplumumuzun kabuk tutmuş yaraları, iyileşemiyor. 
    FETÖ soruşturmasının durumu da pek iç açıcı değil. Yüzbinlerce insan işinden ve aşından oldu. Birçoğu hakkında soruşturma dahi yok. Asılsız ihbar mektupları ve asılsız ithamlar çerçevesinde hukuki olmayan kurullarca, insanlar işlerinden oldular. Bu insanları kimse çalıştıramıyor. Toplumda bir heyula ve insanlar bilgi sahibi olmadan, kişiler hakkında hüküm sahibi. Başarılı ve çıkar çevrelerine imkân tanımayan bir bürokratsanız, sizi harcamak çok kalay. Üç-beş ihbar mektubu, bir-kaç dedikodu sizi de bu torbaya sokmaya yeter. Bu durumla karşılaşan idealist vatan evlatları yok ediliyor. İnsanların vatan sevgisi katlediliyor. Yetişmiş kadrolar, yerini tecrübesiz ve bilgisiz kadrolara bırakıyor ve ülke kaybediyor.
    Ülkemizde ciddi bir darbe ve terör dalgası oluşturan hainler, cezasız elbette kalmamalı. Bu insanlar tek tek tespit edilip, gereken cezaya çarptırılmalı. Organizasyonları ve dış bağlantıları yok edilmeli. Bunlar yapılırken vatan evlatları korunmazsa, ülkemiz ve bizler kaybederiz.
    İnsanın hayatını sürdürmesi için, yeme-içme ve barınma gibi somut gereksinimlerinin yanında; ADALET gibi soyut bir kavrama ihtiyacı var. Adalet ona-buna göre değil, merkezine insanı alınca doğru bir çizgiye girebilir. Kafasında onun-bunun çıkarları değil, halkın ve ferdin yaşaması ve yaşatılması amacı olmalıdır. Adaleti adliye duvarları arasına sıkıştırmadan,  önce kendi vicdan ve benliğimize yaşatmalı ve sonrasında topluma bu pratiği sunmalıyız.  Adalet AK ve PAK vicdanlarda ancak filiz verir. Ruhumuzu: Mevlanalar, Yunuslar, Pir Sultan Abdallar ve daha nice erenlerimiz ve dervişlerimizin ruh pınarlarının çağlayanları ile yıkamayla işe başlamalıyız.
    Eğitimli ve donanımlı insanların yok edildiği, hiç sayıldığı ve sindirildiği bir toplum bu durumu düzeltmekte başarılı olamaz. Bu durumda birileri kendi çıkarları doğrultusunda, toplumu dizayn etmeye çalışacaktır. Bu ne mevcut iktidar, nede muhalefet olmayacak tamamen dış kaynaklı organizasyonlar olacaktır. Kaybeden yine masum Anadolu insanı olacak. Bizim tek çıkar yolumuz, bağımsız, bağlantısız ve eşitlikçi bir hukuk olmalıdır…
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar