Reklam
Yurtdışında Yapılan Boşanmaların Türkiye'de Tanıma ve...
İlknur Sezgin Temel

İlknur Sezgin Temel

Yurtdışında Yapılan Boşanmaların Türkiye'de Tanıma ve Tenfizi Kalktı mı?

16 Mayıs 2017 - 21:56

29 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan 690 sayılı KHK'nin 4. Maddesiyle Nüfus Hizmetleri Kanununda bazı değişiklikler yapılmıştır.

Olağanüstü Hal'e istinaden Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda böyle bir değişiklik yoluna gidilip gidilmeyeceği tartışması bir yana bu KHK ile getirilen değişikliklere değinmek isterim.

Bilindiği üzere daha önce yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanmalarda taraflar bu kararın Türkiye'de de geçerli olabilmesi, Türkiye'deki nüfus kütüklerine de işlenmesi amacıyla Türkiye'deki yetkili mahkemeye başvurarak Tanıma yahut tenfiz davası açmak durumundaydılar. Davanın olumlu neticelenmesi halinde Yurtdışında gerçekleşmiş olan boşanma Türkiye'deki nüfusa tescil edilmekteydi. 

690 sayılı KHK ile getirilen değişikliğe göre Yabancı ülkede mahkeme ya da idari makamlarca verilmiş bir boşanma kararı yahut evliliğin nispi veya mutlak butlan sebebiyle iptali veya baştan itibaren evliliğin olmadığına dair tespit kararı bulunması halinde tarafların Türkiye'deki mahkemelere başvurmasına gerek kalmaksızın nüfusa işletmek nispeten daha kolaylaşmış hale geldi.

Bu yeni düzenlemeden yararlanabilmek için koşullar nelerdir?

* Tarafların bizzat veya avukatları vasıtasıyla birlikte başvurmaları gerekiyor. Yani Tanıma ve tenfizde olduğu gibi yine taraf teşkili sağlanmak zorunda.
* Taraflar veya vekilleri Nüfus Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacaklardır. Bu maddenin uygulamasına yönelik yönetmelik henüz yürürlüğe girmediğinden herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak bu tesicilin sağlanıp sağlanamayacağı şu an için belirsizdir. Ancak kanaatimizce böyle bir durumda tarafların kayıtlı oldukları Nüfus müdürlüğüne başvuru zorunlulukları bulunmamaktadır.
* Taraflar Türkiye'de değil, yurtdışında iseler bu kez bulundukları ülkenin Konsolosluğu'na başvurabileceklerdir.
* Yurtdışında yetkili adli veya idari makamlar tarafından verilmiş olan kararın usulen kesinleşmiş olması gerekmektedir.
* Söz konusu kararın Türk kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması gerekmektedir.

Taraflar boşanma v.b. kararların nüfus kütüğüne tescili için yetkili makama (Nüfus Müdürlüğü veya Konsolosluk) birlikte başvurdukları taktirde yetkili makam yukarıdaki koşulların oluşup oluşmadığını inceledikten sonra tarafların taleplerini kabul yahut red yoluna gidecektir.

Yetkili makamın nüfus kayıtlarının düzeltilmesi talebini reddetmesi halinde tarafların Türkiye'de mahkemeye başvurarak tanıma / yahut tenfiz davası açması mümkündür.

690 Sayılı KHK'den önce tanıma ve tenfiz davalarında en büyük sorun tarafların bir araya gelememesi, yapılacak yurtdışı tebligatların zorluğu ve uzun bir vakit alması idi. Bu KHK ile tarafların yetkili makama BİRLİKTE başvurması gerektiğinden, boşanmadan sonra ise taraflar genellikle BİRARADA bulunmaktan, birlikte herhangi bir işlem yapmaktan imtina ettiğinden, özellikle çekişmeli boşanmaların Tanıma ve Tenfizini bu KHK pek de ortadan kaldıracağı benzemiyor. Boşanma kararını Türkiye'deki nüfus kütüğüne işletmek istemeyen, işlenip işlenmemesini umursamayan taraflar bulunduğu sürece yine dava yoluna başvurmak durumunda kalınacağına kuşku yoktur.
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Merhaba
  3 gün önce
  Bu kararlar pekte sevindirici değil .iki kişi zorunluluğunu kaldırın .zaten anlasılsa çift taraflı bu kanuna bile gerek yok .tr de direk bosanma olur.yetkililer duyun .adam gibi bir kanun çıkarın da sevinelim .
 • Sedef
  6 gün önce
  Zaten netür zorluklarin oldugu biliniyordu. Mahkemelerin tebligatlarin nekadar süre aldigi. Hicbir kolaylik yok. Zaten birlikde gidebisen eski esle gidersin türkiyeye iki hafda icinde bosanip gelirsin. Avukata gerek yok 230 tl mahlemeye yatiran anlasmali bosanabiliyor. Yabanci ülkedeki insanlarda para kum gibi sanki. Tercüman bile 200 euro aliyor.

Son Yazılar