Reklam
Evet Olağanüstü Durum Var!
Oğuz Can Demirören

Oğuz Can Demirören

Evet Olağanüstü Durum Var!

10 Ağustos 2016 - 02:41

Yenikapı Mitingi'nin ardından CHP'de ortalık alttan alta fena karıştı. Görünürde sosyal medya üzerinden kendini tutamayan ya da parti içi muhalif kimliğini saklamadan açıkça eleştirenlerin yanı sıra sessiz kalıp sindirmeye, kulaktan kulağa konuşanlar da var.
Peki 7 Ağustos Yenikapı Demokrasi ve Şehitler Mitingi ortalığı nasıl bulandırdı? Sosyal medya olsun diğer mecralar olsun o olsun bu olsun Kılıçdaroğlu'nun mitinge katılmasını eleştirenler ve destekleyenler arasında bir çekişmedir gidiyor. 
Kılıçdaroğlu'nun bu mitinge katılmasının demokratik duruşuna katkısı büyüktür elbet neticede miting darbe karşıtı miting. Ancak bunun yanında bunun birçok götürüsü de var... Bence CHP liderinin yapması gereken mitinge katılmamaktı, ilk başta aldığı karar daha akıllıcaydı ki bu fikir heyet göndermek üzerineydi.
İlk olarak CHP lideri o mitinge gittiğinde orada yuhalandı... Evet, darbe karşıtı mitinge iktidar partisinin isteğiyle katılan ana muhalefet lideri o mitingte yuhalandı. 
Kılıçdaroğlu o mitinge heyet göndermeyip bizzat katılmakla beraber sadece demokrasiye sahip çıkmakla kalmadı, aynı zamanda darbe girişimi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında söylediği her şeyi de yalayıp yutmuş oldu. Sormazlar mı hani dikta vardı? Hani baskı rejimiydi? Yapılması gereken darbe esnasında dik durup darbecileri savuşturmak ve darbecilere geçit vermemekti, darbe tehlikesi savuşturulduktan sonra da Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingleri'nden sapmamaktı.
Hani sormazlar mı "Emri ben verdim", "Polisimiz destan yazdı" söylemlerini nasıl unuttun? Abdullah Cömert'in abisi Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözü hatırlatarak öyle bir açıklama yaptı ve dedi ki "Abdocan kalk bak resmini duvara astığın adama" 
Neredeyse birinci ayına giriyoruz darbe girişiminin, bir aylık darbe karşıtı olmayan on yıllardır darbelere karşı duran Kılıçdaroğlu'ndan daha net ve sert bir duruş beklenirdi. Kısacası bu olay da Anayasa'ya aykırı ama destekleyeceğize döndü. 
Öte yandan...
Hatırlarsınız, geçtiğimiz günlerde Gerçek Haberci haberini yapmıştı CHP İzmir İl Gençlik Kolları başkanı Sinan Sarıküse'nin AKP'nin darbe karşıtı mitinginde AKP İl Gençlik Kolları Başkanı'yla beraber konuşma yapması tepki toplamış gençlik içerisinde bir hareketlilik başlamıştı. Sinan Sarıküse'ye verilen tepki haklıdır, verilmesi gereken tepkidir. Peki ya Kılıçdaroğlu'na eleştiri bile yöneltemeyip her eleştiriye hakaret içerikli tepki vererek "Olağanüstü durum var elbet de katılacaktı" diyenler ne olacak?

Evet olağanüstü durum var...

 

Son Yazılar