Reklam
Şimdi bir çay koyma zamanıdır!
Orkun KALONYA

Orkun KALONYA

Şimdi bir çay koyma zamanıdır!

25 Haziran 2018 - 12:57

Yapılan açıklama ile sonuçlar açısından şüpheye yer olmadığı açıktır. Buradan öncelikle bir kabul doğması gerekiyor, halkın büyük bir bölümüne politik olarak ulaşmadığımız gerçeğini baş ucumuza koymanın ve her gün bu konuda düşünmenin, çalışmanın zamandır.

Eleştiriler olacaktır, fakat bu kadar zamandır sürekli eleştiren kişilerin siyaset içerisinde hiç bir eyleme geçmemeleri ve politik üretim konusunda parça başı çalışmaları bana kalırsa eleştirmeye öncelikle kendilerinden başlamaları gerektiğinin göstergesidir.

Yaşadığımız kent içerisinde ne kadar politika üretiliyor, vasıflı ve verimli kaç tartışma var bunlara bakmak gerekir. İyi popülizm, kötü popülizm diye bir şey yok çıkış açısından bu tuzaktan kurtulmak hayati önem arz ediyor.

Özgürlük ve demokrasi yolunda büyük kitleyi bir araya getirecek olan şey büyük düşman ya da rakip değildir, yaşadığımız zaman içinde sınıf ve karşı sınıfa da olamayacağı açıktır, yakın tarihin akademik favorisi olan merkeze karşı çevre ya da yukarıya karşı aşağısı gibi kendinden menkul saptamalar hiç değildir. Elitlere karşı halk gibisinden tanımlarında bir çözüm olmayacağını ekleyeyim. Bu tür çatışmaların altında toplumu kuran çatışmalar yatmakta. Olması gereken açık bir biçimde gerileme riskine karşı ileri nasıl gidilebileceğidir. Toplumun kaygı ve yenilmişlik arzusunu tatmin eden popülizmin karşısına ne koyulabileceğidir. Neoliberal kriz ve faşizm kitlelerin önündeki en büyük tehdittir ve arayış sosyal bir Cumhuriyet, özgürlükçü bir demokrasidir.

Bunları anlatabilmenin üç günlük seçim kampanyaların da mümkün olabileceğini düşünmek hayalperestliktir, nitelikli ve sağlam politik kadrolar olmadan, bilimsel verilere dayalı üretken fikirsel bir alt yapı kurgulamadan, dünyayı ve ülkeyi okuyamadan gelinebilinecek yer buradan bir adım ötesi olamaz. Bu süreçte emek veren koşturan çabalayan tüm yol arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

Şimdi bir çay koyma zamanıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar