Reklam
Yücel’den Ankara dönüşü çarpıcı açıklamalar

Yücel'den Ankara dönüşü çarpıcı açıklamalar

08 Kasım 2018 - 18:08 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 - 18:10

Ankara’ya giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile genel başkan yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun ile bir görüşme yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ziyarette öne çıkan noktaları ve alınan kararların bir kısmını gazetecilerle paylaştı. Büyükşehir adayının metropol ilçelerden önce açıklanacağını, bazı ilçelerin Aralık ayı başında duyurulacağını açıklayan İl Başkanı Deniz Yücel, aday adaylarıyla mülakatlar yapacaklarını da duyurdu.

Başkent'teki görüşmelerinde CHP’de olmayan 8 ilçenin adaylarının erken açıklanması, ilçelerde aday adaylarının belirlenmesi noktasında yöntemin belirlenmesi gibi konuları ele aldıklarını belirten CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, adayların bir bölümünün Aralık ayında diğerlerinin ise daha sonra açıklanacağını, büyükşehir adayının metropol ilçelerden daha önce açıklanabileceğini söyledi.

ARALIK AYINDA BİR KISMI AÇIKLANACAK; BÜYÜKŞEHİR ADAYI İSE….

Yücel, bu konuya dair,  “Aralık ayında bir kısmı açıklanacak, ama hepsi değil. Bu bir kısım da bizde olmayan 8 ilçe öncelikli olarak. Onun dışında bir kısım ilçeler açıklanır. Büyükşehir adayının daha sonra açıklanması daha doğru ama büyükşehir belediye başkan adayımızın metropolde çalışmak isteyeceği isimler olabilir. Bu konuda onun fikir ve görüşleri de önemlidir. Dolayısıyla metropol ilçelerin büyük bölümü büyükşehir adayından sonra açıklanır diye düşünüyorum ama bu konuda yine karar verecek olan genel merkezdir” açıklamasını yaptı.

ADAY ADAYLARIYLA MÜLAKAT PLANLIYORUZ

Aday adaylarıyla il başkanlığında mülakat yapmayı planladıklarını, bunun için komisyon ya da komisyonlar kurmayı düşündüklerini belirten İl Başkanı Deniz Yücel, “Şu anda sağlıklı eğilim yoklaması yapabileceğimiz ilçeler üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda bir karar verilirse bazı ilçelerde aday eğilim yoklamasıyla belirlenecek. Merkez yoklaması durumunda bu konuda ilçe başkanlarının ve il başkanlığının görüşü alınacak. Biz il başkanlığımızda aday adaylarıyla bir mülakat yapmayı planlıyoruz. Bu konuda il başkanlığımız nezdinde bir komisyon ya da komisyonlar oluşturacağız. Genel merkez de bu konuda bir vekilimizi ya da birkaç vekilimizi ya da bir genel başkan yardımcımızı görevlendirecek. Genel başkanımızla Seyit Bey ile Oğuz Bey ile paylaştığım için sizlerle de paylaşmakta bir sakınca görmüyorum. Göreve geldikleri takdirde yapmak istedikleri, izleyecekleri yönetim anlayışı, ilçeyle ilgili hedefleri ve projeleri gibi konularda onlardan bilgi almak için aday adaylarıyla kısa kısa bir araya geleceğiz, raporlayıp genel merkeze sunmayı planlıyoruz” şeklinde bilgi verdi.

HANGİ BÖLGEDE HANGİ TAKVİMİN AÇIKLANACAĞINI GENEL MERKEZ BELİRLEYECEK

“Adayların belirlenmesi ve yöntem konusunda genel merkezin talebiyle ilçe başkanlarımıza görüş sorduk. Bu görüşlerini bildirdiler. Biz de il başkanlığı olarak ilçeler için görüşlerimizi genel merkeze ulaştıracağız. Zamanı geldiğinde her ilçeyle ilgili MYK ve PM’de yöntem görüşülecek ve karar verilecek. Memur aday adaylarıyla ilgili takvim de açıklandı. Pazartesi günü genel başkanımızla görüştük. İzmir’in durumu, 24 Haziran seçim sonuçları, 2014 yerel seçim sonuçları ve 2019 yerel seçimiyle ilgili bir değerlendirme, analiz yaptık. Özellikle CHP’de olmayan 8 ilçeyle ilgili adayların erken açıklanmasıyla ilgili bir talep var, bir beklenti var. Açıkçası bizim de görüşümüz bu yönde. Bu görüşümüzü tekrar dile getirdik. Salı günü genel başkan yardımcılarımız Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun ile görüştük” diyen Deniz Yücel, yöntem konusundaki takvimin en kısa sürede açıklanacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“İlçelerin yöntem konusundaki görüşleri il başkanlığımızın da görüşü eklenerek genel merkezimize gönderilecek ve yöntem konusunda en kısa sürede bir takvim açıklanacak. Öneri ve talep olarak kimi ilçelerimiz eğilim yoklaması yapılmasını istiyor, kimi ilçelerimiz merkez yoklaması istiyor. İl ve ilçenin görüşü alınarak genel merkez tarafından atama yapılmasını isteyen arkadaşlarımız var. Ön seçim yapılmasını isteyen ilçelerimiz var. İlçenin, seçmenin, örgütün yapısı birbiriyle örtüştüğü takdirde ön seçim dahi yapılmasını düşünebiliriz. Ancak hakim denetiminde ön seçim zamanı daralttığından pratikte risk ve sakıncaları olduğunu düşünüyoruz. O yüzden eğilim yoklaması daha ağır basıyor. Bu konuda biz de görüşlerimizi paylaşacağız ve hangi bölgede hangi yöntemin uygulanacağı PM tarafından genel merkez tarafından belirlenecek.”

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA CUMARTESİ ADAY ADAYLARIYLA BİRARAYA GELECEĞİZ

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, önümüzdeki hafta cumartesi günü aday adaylarıyla bir araya geleceklerini de açıklayarak, “Önümüzdeki hafta cumartesi aday adaylarıyla bir araya geleceğiz. Bir yemek organizasyonumuz var. Bir aksilik olmadığı takdirde Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun da bu yemeğe katılacaklar. Yemeğin öncesinde gerekli mesajlar, dikkat edilmesi gereken hususlar, kaynaşma niyetimiz var” dedi.

KADIN ADAY GENEL BAŞKANIMIZIN DA DÜŞÜNDÜĞÜ, BİZİM DE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİR KONU ANCAK..

İzmir için kadın başkan adayı arayışı olduğu şeklindeki bir soruyu da yanıtlayan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Ciddi bir kadın arayışı diye bir şey yok. Ama İzmir’in demografik yapısı, İzmir’in eğitim ve kültür düzeyi, kadın aday genel başkanımızın da düşündüğü, bizim de düşündüğümüz bir konu. Ama ciddi ciddi bir arayışa girme gibi bir durum söz konusu değil. Zaten İzmir’de kadın belediye başkanlarımız var. Belki bu sayı artabilir yerel seçimlerde. O doğru değil, bunları konuşmak için çok erken. Bu konuda yetkili olan ilçe başkanlarıdır, ben ilçe başkanlarına güveniyorum bu konuda. Bunları konuşmak için çok erken.”

KESİNLİKLE BÖYLE BİR NİYETİM VE HEDEFİM YOK

Adının başkan adaylığı için geçtiği iddialarını bir kez daha yalanlayan Deniz Yücel, “Ben bu konuda çok samimiyim. Kesinlikle benim böyle bir niyetim de hedefim de yok. İl başkanlığı görevini her şeyin üzerinde tutuyorum. Tek hedefim var İzmir’de 30 ilçeyi kazanmak. Bu hedefimizi yakaladığımız takdirde de bu başarı tüm CHP İzmir İl Örgütünün başarısı olacak” dedi.

ADAYIN BİR KİŞİ TARAFINDAN BELİRLENMESİNİ BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL

İl Başkanı Deniz Yücel, adayların genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından belirleneceği iddialarına da açıklık getirdi. Böyle bir durumun partileri için sözkonusu olamayacağının altını çizen Yücel, şöyle konuştu:

“Böyle bir şey mümkün değil. Biz demokrasiyi işleten bir partiyiz. Genel başkanımız bu konuda PM’den yetki alsa bile örgütümüzün görüşü alınır, PM’nin görüşü alınır, iş dünyası, stk’ların ve emek örgütlerinin görüşü alınır. Ve ortak akıl bu konuda eğer genel başkanımız yetki alırsa tabiî ki genel başkanımız tarafından adayın ismi kamuoyu ve örgütle paylaşılır. Ancak CHP gibi bir siyasi partide bir adayın genel başkan olsa dahi, bir kişi tarafından belirlenmesini beklemek doğru değil. Biz İzmir’de İzmir’e yakışan, demokrasi, özgürlük, yaşam tarzı, CHP’nin savunduğu değerleri en en iyi şekilde temsil edecek adayın belirlenmesi için gayret ediyoruz, edeceğiz. Bu görev kime verilirse verilsin eminim partimizi en iyi şekilde temsil edip partimizi başarıya taşıyacak.”

Kaynak: Ege Postası

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ali Engin makamını minik Masal’a bıraktı
Ali Engin makamını minik Masal’a bıraktı
YSK toplantısı sona erdi, yarın tekrar toplanacak
YSK toplantısı sona erdi, yarın tekrar toplanacak