Reklam
Reklam
Ziraat Bankası’na 717 Milyon Lira FETÖ Darbesi!

Ziraat Bankası’na 717 Milyon Lira FETÖ Darbesi!

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından başlatılan Olağanüstü Hal uygulamaları kapsamında çok sayıda kişinin işyerine ve mallarına el konuldu. FETÖ Darbe girişimi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın kredi verdiği toplam bin 662 müşteriden 717 milyonluk alacağı da riske girdi.

04 Ocak 2017 - 12:26

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan bu rakamlar, diğer devlet bankaları da hesaba katıldığında asıl darbenin bankalara indirildiği izlenimini uyandırıyor. Öyleki; sadece Ziraat Bankası’nın riskli alacağı bile Milli Piyango Yılbaşı büyük ikramiyesinin 10 katından daha fazla.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve üst düzey yöneticilerinin hazır bulunduğu KİT Komisyonu Üst Kurul Toplantısı’nda “Özellikle büyük ölçekteki müşterileriniz arasında darbe girişiminden sonra tutuklanan, gözaltına alınan, iş yerlerine el konulan kaç kişi vardır Bu firmaların bankanızdan kullandığı kredinin toplam miktarı nedir Bu kredilerin tahsili için önlemleriniz var mıdır” diye sordu.

Bin 662 Kişi, 717 Milyon Alacak

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in sorusuna Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından verilen cevapta şöyle denildi:

“Olağanüstü Hal uygulamaları kapsamında çıkarılan kanun ve kararnameler kapsamında; kapatılarak malvarlıkları Hazine ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen 141 müşterimiz üzerinde 34,3 milyon TL, TMSF’nin kayyum atadığı 49 müşterimiz üzerinde 171,1 milyon TL, adli mercilerde soruşturması devam eden bin 274 müşterimiz üzerinde 87,6 milyon TL, ortakları hakkında tutuklama, gözaltı işlemi yapılan 198 müşterimiz üzerinde 423,8 olmak üzere; toplam bin 662 müşterimizde 717 milyon TL riskimiz bulunmaktadır. Riski 1 milyon TL’den büyük olan müşteri adedi 103 olup, bunlar üzerinde toplam 610,2 milyon TL riskimiz bulunmaktadır.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “FETÖ cemaatine mensup işadamları uzun bir süre kol kola yürüdükleri AKP iktidarının da desteğiyle devletin bütün kademelerinde olduğu gibi devlet bankalarında da kolaylıkla işlerini yürütüyordu. Darbe girişimi sonrasında çok sayıda kişinin iş yerine ve mal varlıklarına el konuldu ancak bu işadamlarının kullandığı kredilerin tahsilatı için şu ana kadar net bir adım atılmadı. Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer devlet bankaları da dahil bir an önce bu kredileri tahsil etmenin yolunu aramalıdır” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • memur
    1 yıl önce
    İNSAN KAYNAKLARInın BAŞINA GETİRİLMİŞ BULUNAN FETÖCÜ SÜPER İMAM TAHA ÇAKMAK IN RİSKİ NE KADAR?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazi Üniversitesi karıştı! Öğrencilerin protestosu sırasında ateş açıldı
Gazi Üniversitesi karıştı! Öğrencilerin protestosu sırasında...
Emniyet kemeri susturucusu reklamlarına çok ağır ceza
Emniyet kemeri susturucusu reklamlarına çok ağır ceza