Reklam
Reklam
Bakan Koca: İzmir’de vaka sayısı yüzde 42 arttı

Bakan Koca: İzmir'de vaka sayısı yüzde 42 arttı

Koronavirüs salgınında yeniden bir şiddetlenme olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'de vaka sayısının bir ay öncesine göre yüzde 42 oranında arttığını açıkladı. Koca, İzmir'de zatürre oranının ise yüzde 8.2'den 4.9'a kadar düştüğünü belirtti.

18 Eylül 2020 - 12:03 - Güncelleme: 18 Eylül 2020 - 12:40

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs salgınının seyrini değerlendirmek üzere gittiği İzmir'de açıklamalarda bulundu.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her anında eşit olmadığını biliyoruz.
İzmir'de bir ay öncesine göre yüzde 42 vaka artışına şahit olduk. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu artışın kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10'lara kadar gerilediğini söylemek istiyorum. Bir hafta on gün sonra daha stabil döneme, daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz.
'Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastalarımızın ve vefatların artışına sebep oluyor'
Bizleri sevindiren diğer bir gösterge, son dönemde İzmir'de zatürre oranı yüzde 8.2'den 4.9'a kadar düştü. Yani yüzde 40 düşüş sağlandı. Hastane yatışlarında da bu anlamda stabil bir döneme girdiğimizi söylemek istiyorum.
Türkiye genelinde temaslıların taraması yani filyasyon, ortalama 15 saat içinde yapılıyor. İzmir'de ise bu şu an 19 saat. Bunu önce Türkiye ortalamasına daha sonra 12 saate çekmeyi hedefliyoruz.
Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acı yaşatıyor. Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde bu tabloları görüyoruz. İzmir başta olmak üzere bölgeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Davutoğlu’ndan Erdoğan’a mektup
Davutoğlu’ndan Erdoğan’a mektup
PANDEMİ VE SAĞANAK YAĞMUR CUMHURİYET COŞKUSUNA ENGEL OLMADI
PANDEMİ VE SAĞANAK YAĞMUR CUMHURİYET COŞKUSUNA ENGEL OLMADI