Reklam
Reklam
Belevi krizinde yeni perde: CHP’li vekil Özcan Purçu’nun...

Belevi krizinde yeni perde: CHP’li vekil Özcan Purçu’nun arazisindeki tescillenmiş tarihi eserlere ne oldu?

CHP’nin Roman kökenli İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun, Selçuk Belevi’de “Roman Köy” kurmak için girişimlerde bulunduğu ve imar planı değişikliği için İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında gündeme gelen arazisinin, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararıyla tescillendiği ortaya çıktı.

24 Eylül 2020 - 13:47

A3 haber'den Hayrullah Yıldız'ın haberine göre CHP’nin Roman kökenli İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun Selçuk’un Belevi’deki arazisine dair tartışmalar yeniden alevlendi. Purçu’nun, Belevi’deki arazisinde “Roman Köy” kurmak için girişimlerde bulunması tartışmaları da beraberinde getirdi. Purçu’nun “Roman Köy” kurmak istediği araziyi köylülerden parça parça satın aldıktan sonra Aydın Söke’den getirdiği akrabalarını araziye yerleştirdiği ileri sürüldü. Araziye yerleşen Roman vatandaşlar aylardır çadırda yaşıyor.

“Roman Köy” konusu CHP Genel Merkezi’nde…

CHP’li Özcan Purçu ile Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Filiz Ceritoğlu Sengel’in arasını açan “Roman Köy” projesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na rapor olarak sunuldu. Kılıçdaroğlu, çadırların kaldırılması için talimat verdi. Kılıçdaroğlu, çadırların bulundukları bölgeden kaldırılarak yasalar çerçevesinde ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Geçen Ağustos ayında Purçu’nun arazisindeki çadırlar mühürlenirken idari para cezası kesilmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısında gündeme gelen tartışmalı arazinin imar planlarında değişiklik yapılmak istenirken, Büyükşehir Belediyesi imar planı değişikliği için topu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na attı. Meclis gündemine gelen tartışmalı komisyon raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Selçuk ilçesi, Belevi Mahallesi, Cibe Mevkii, 181 ada, 16 parselin, kamu yararı kararı kapsamında plan çalışmalarına yönelik yeniden değerlendirilmesine yönelik “Söz konusu parselin 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planında “Tarım Alanı” olarak belirlenen bölgede yer alması nedeniyle konunun öncelikle 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planında değerlendirilmesi gerektiğinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletilmesine” şeklindeki görüş doğrultusunda oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişki  İmar ve Bayındırlık – Hukuk Komisyonları Raporu.”

Komisyon raporu oyçokluğu ile kabul edildi. AKP grubu tartışmalı arazinin CHP’li Özcan Purçu’ya ait olduğunu vurgularken, imar planı değişikliğinin değerlendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmesine karşı çıktı.

CHP’li Özcan Purçu Selçuk’taki arazileri nasıl aldı?

CHP’li Purçu’nun araziyi nasıl satın aldığına dair birçok iddia ortaya atılırken Purçu, katıldığı bir yayında, “Bu proje için Selçuk’ta yer mi aldınız?” sorusuna, “Benim kendi yerim vardı daha öncesinden yerim vardı. Mevcut yerimi verdim” şeklinde yanıt verdi.

Purçu, araziyi yeni satın almadığını savundu ancak Purçu’nun 2015 yılında verdiği mal bildiriminde Belevi’deki araziye dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Purçu2nun araziyi milletvekili olduktan sonra satın aldığı Purçu’nun yayımladığı mal bildirimi ile kanıtlandı. İşte CHP’li Purçu’nun verdiği mal bildirimi:

 

Purçu’nun arazisindeki korunması gereken tarihi kalıntılara ne oldu?

Tarihi yapısıyla birçok tescilli alanın bulunduğu Selçuk’ta, Purçu’nun Belevi’deki arazisinin de tescilli olduğu ortaya çıktı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün incelemesi sonrası Purçu’nun arazisinin üzerinde tescillenmiş “Korunması Gerekli Taşınmaz kültür Varlıkları” olduğu öğrenildi.

27.05.2020 tarihli 10731 sayılı karara göre, arazinin üzerinde korunması gereken bir manastır, bir değirmen su yolu, bir su yolu duvarı yer alırken arazinin yanında da su kemeri ayakları bulunuyor.

Öte yandan edinilen bilgiye göre Purçu’nun arazisinin etrafında tescillenmiş birçok “Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı“ olduğu öğrenildi.

Tescil kararı meclis toplantısında gündeme geldikten sonra alınmış

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün, Purçu’nun arazisinin dair verdiği tescil kararının tarihi de dikkatlerden kaçmadı. Purçu’nun arazisine dair imar planı değişikliği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ilk kez Aralık 2019’da geldi. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün tescil kararı da konunun Meclis’te gündeme gelmesinin ardından alınması dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi yol çalışması yapmıştı

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün tescillediği arazide İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri yol çalışması yapmış ve iş makineleriyle bölgede kazı çalışmaları gerçekleştirmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yol çalışması gerçekleştirdiği Özcan Purçu’ya ait tescilli arazideki korunması gereken tarihi kalıntıların akıbeti belirsizliğini koruyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimler 2023'te. Herkes yüzünü millete çevirsin
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimler 2023'te. Herkes yüzünü millete...
1. lig ekibinde 15 vaka birden
1. lig ekibinde 15 vaka birden