Reklam
Reklam

CHP'li Erdoğdu'dan şok açıklama: Kesintilerin arkasındaki 10 milyarlarca Dolarlık enerji vurgunu iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, sosyal medya hesabı üzerinden elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamların ve gaz kesintisinin perde arkasında yaşanan ‘enerji vurgunu’ iddialarını belgeleriyle paylaştı. Söz konusu paylaşım dakikalar içerinde yayılmaya başladı.

CHP'li Erdoğdu'dan şok açıklama: Kesintilerin arkasındaki 10 milyarlarca Dolarlık enerji vurgunu iddiası
25 Ocak 2022 - 17:07
GERÇEK HABERCİ- CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı ‘enerji vurgunu’ iddiasını belgeleriyle açıkladı. Erdoğdu’nun yaptığı paylaşım dakikalar içerisinde sosyal medyada yayılmaya başladı. Erdoğdu, “Paylaşacağım yolsuzlukların kimleri yerinden zıplatacağını, bunların güçlerini ve yapabileceklerini de biliyorum” diyerek sözlerine başladı.

“İlk soygun bu noktada yapıldı”
İddia edilen işin içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berat Albayrak ve bazı üst düzey AK Parti yöneticileri olduğunu öne süren Erdoğdu, şunları söyledi:
“Doğalgazda ilk yolsuzluk doğalgaz alım anlaşmalarında yapıldı. Bu anlaşmalar 25 yıla kadar süresi uzayan ve toplam tutarı on milyarlarca dolara varan anlaşmalardır. İlk yolsuzluklar burada yapıldı. Anlatayım. Ülkelere arasında doğalgaz alım anlaşması yapılırken iki önemli husus vardır… Bunlardan birincisi ne kadar (miktar) doğalgaz alınacağı diğeri de hangi fiyattan alınacağıdır. Her iki başlıkta da yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldı. Önce miktar yolsuzluğunu anlatayım. Ülkeler doğalgaz anlaşması yapmadan önce alıcı ülke her yıl ne kadar doğal alacağını satıcı ülkeye bildirir. Anlaşmaya göre alıcı ülke (Türkiye) satıcı ülkeye (Rusya, Azerbaycan, İran) alım garantisi verir. Alıcı ülke garanti ettiği miktarı almasa bile almadığı bu gazın parasını ödemek zorundadır. Çünkü satıcı ülke bu tutar üzerinden doğalgaz yatırım ve işletme planlarını yapar. Buna al ya da öde şartı denir. Bu yüzden alıcı ülke gelecek doğalgaz ihtiyaçlarını doğru planlamalı ve alacağı miktar kadar gaz anlaşması yapmalıdır. İşte ilk büyük soygun tam bu noktada yapıldı.”

“Elektrikteki fahiş fiyatın nedeni…”
Türkiye’nin alınamayacak miktarda gaza garanti verildiğini Sayıştay raporu ile açıklayan Erdoğdu, “Türkiye uzun yıllar boyunca alamadığı doğalgaza milyarlarca dolar bedel ödemek zorunda kaldı. Türkiye adına alamayacağımız miktarda gaza garanti verilmesi bir dizi iç içe geçmiş yolsuzluğun sonucudur. Bu yolsuzluklar içinde özellikle BOTAŞ'ta kurulu ihale yolsuzluğu çarkını ilerde ayrı bilgisellerde anlatacağım. Alamadığımız doğalgaza milyarlarca dolar ödemeye başlayınca Erdoğan yönetimi başımızı başka bir belaya soktular ve doğalgazdan elektrik üretimine ağırlık verdiler. Ancak bu durumu ülkemizin başını başka bir belaya soktu ve dünyanın en pahalı elektriğini doğalgazdan üretmeye başladık. Elektrik fiyatlarının fahiş fiyatlara çıkmasının bir nedeni de bu. Ülkemiz doğalgazdan fahiş fiyata elektrik üretimine mecbur bırakılınca dönemsel olarak arz fazlası ortaya çıktı. Bu arz fazlasını gizlemek amacıyla uzun zaman boyunca yenilenebilir enerji kaynağı ruhsatları verilmedi” dedi.
Erdoğdu, yaptığı son açıklamada bir sonraki paylaşımını duyurarak, “Uluslararası doğalgaz anlaşmalarında doğalgaz fiyatı üzerinden nasıl soyulduğumuzu ve bu soygunun nasıl zam olarak size yansıdığını anlatacağım” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum