Reklam
Reklam
Reklam

'Dezenformasyon yasası' AK Parti'de çatlak yarattı: Mahir Ünal ve bazı milletvekilleri imza atmadı

'Yanıltıcı bilgi yayana hapis' maddesinin değiştirilmesi için çalışma başlatıldı

'Dezenformasyon yasası' AK Parti'de çatlak yarattı: Mahir Ünal ve bazı milletvekilleri imza atmadı
23 Haziran 2022 - 10:06

Kamuoyunda ‘‘Dezenformasyon Yasası’’ olarak tanımlanan yeni sosyal medya yasa tasarısının AK Parti içerisinde büyük tepkiye sebep olduğu belirtildi.

Milli Gazete'den Muhammed Vefa'nın haberine göre; AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından hazırlanan yasa teklifine birçok AK Parti milletvekili imza atmazken, MHP milletvekilleri yasa teklifine tam destek veriyor.

Özellikle; "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçuna 3 yıla kadar hapis cezası da getiren 29’uncu maddeye, parti içerisinde de sert eleştiriler yapılıyor.

Sosyal medya düzenlemesi üzerinde çalışan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın da yasa teklifine imza atmadığı belirtiliyor. MHP’li milletvekilleri, yasanın mevcut haliyle Genel Kurul’dan geçmesi konusunda ısrarını sürdürüyor.

AK Parti kurmayları, yasa teklifi üzerinden parti içerisinde bölünmenin olmaması için yasada itiraz edilen maddelerde değiştirme konusunda çalışmalarını artırdı. Yasa teklifinin 29’uncu maddesinde yer alan “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçunun” tekrar ele alınacağı belirtiliyor.  Söz konusu maddenin daha derinlemesine açıklamasının yapılacağı kaydediliyor. Ayrıca aynı maddeden dolayı 3 yıl hapis cezasının da önergeyle değiştirileceği vurgulanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum