Reklam
Reklam
Eski yol arkadaşından ’Muharrem İnce’ yorumu: Onunla yola...

Eski yol arkadaşından 'Muharrem İnce' yorumu: Onunla yola çıkılmaz

Muharrem İnce’nin Erdoğan’a kaybettiği Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ‘Ben partiden çok oy aldım’ diyerek ‘Olağanüstü CHP Kurultayı’ için başlattığı imza hareketinde birlikte hareket ettiği CHP’nin İzmir’deki en önemli isimlerinden Alaattin Yüksel’den hem İnce’ye hem de parti yönetimine ağır eleştiriler geldi.

06 Ağustos 2020 - 16:07 - Güncelleme: 06 Ağustos 2020 - 16:57

CHP’nin 3 dönem seçimle İzmir İl Başkanlığı’nı kazanan, bir dönem İzmir milletvekilliği ve Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Alaattin Yüksel, geçtiğimiz günlerde parti kuracağını açıklayan Muharrem İnce’nin tutumunu değerlendirdi.

Ege Postası'ndan Yusuf Tomruk'un haberine göre CHP'li Yüksel, özetle Muharrem İnce’nin hem parti hem de toplum nezdinde güvenilir bir isim olmadığını savunurken CHP yönetiminin ‘Demokrasi cephesi’ oluşturmak adına parti ilkelerinden taviz verdiğini düşünüyor. Yüksel, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu parti içi tek adamlık yarışında görürken, yerel seçim başarısını da kendi hanesine yazmasının sıkıntılar yaratacağını düşünüyor.
‘PARTİ KURMAYI GEREKTİRECEK HERHANGİ BİR KOŞUL BULUNMUYOR’
“Yaklaşık iki yıl önce imza hareketinde Muharrem İnce ile birlikte hareket etmiştiniz, parti kurma girişimi hakkında düşünceleriniz nelerdir?” sorusuna yanıt veren CHP’li Alaattin Yüksel:  Birliktelik o gün şartları  içindi… Artık Muharrem İnce ile bir alakamız ve siyasi bir ortaklığımız kalmadı. Kendisini çok uzun zamandır tanırım. Tutarlı bir arkadaş değil. Arkasından da kimsenin gideceğini düşünmüyorum. CHP yönetiminin elbette bir çok hatası var ama, Muhharrem İnce’nin ayrı bir parti kurmasını gerektirecek herhangi bir koşul bulunmuyor. Zaten koşullar oluşsa da ayrı bir parti kurma işi Muharrem İnce’nin tek başına yapacağı bir şey olmaz. Artık güven veren bir arkadaş değil toplum nezdinde” diye konuştu.
‘GÜVEN VEREN BİRİSİ DEĞİL’
‘İktidarın kendisini teşvik ettiği yönünde iddialar için ne diyeceksiniz?’ sorusuna yanıt veren Yüksel” Onu bilemem, niyet okuyarak ağır bir ithamda bulunmak istemem. Ama yaptığı iş değil. Onu söyleyebilirim… Maalesef ne partide ne de toplumda güven veren birisi değil” dedi.
‘O ZAMAN DA ENDİŞELERİM VARDI, ŞİMDİ DAHA FAZLASI VAR’
‘İnce’nin bu hamlesinin İzmir de bir karşılık bulacağını düşünüyor musunuz? Sorusuna yanıt veren Yüksel “Ben çok önemli bir karşılık bulacağını düşünmüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci öncesinde de güvenmezdim, ama seçim süreci sırasında hakikatten önemli bir ivme kattı, yakaladı. Oradan toplumun gönlünde bir yer ettiyse bunu partimiz olarak değerlendirmek istedik, tek amacımız buydu. Onun için imza meselesinden önce Genel Başkan’a çağrıda bulunmuştum ‘İnce’yi de yanınıza alın partiyi beraber yüceltin’ diye. Bunu da Kemal Bey milletvekili grubunu yönetir, Muharrem İnce’de bütün Türkiye’yi dolaşır diye düşünmüştüm.  O zaman da yapabilir mi diye endişelerim vardı, şimdi daha fazlası var” diye konuştu.
‘ONUNLA YOLA ÇIKILMAZ’
Muharrem İnce’yi Yolava il başkanlığı döneminden beri tanıdığını belirten CHP’li Yüksel “Benim İl Başkanlığım döneminde o da Yalova il başkanıydı. Parti yönetimine karşı onunda içinde olduğu bir hareket başlatmıştık. Kendisi o zaman bizi ilk başlarda provoke edecek kadar desteklemiş, sonra Genel Başkan’a ‘Ben ettim sen etme’ diyerek hareketi satarak bizi yarı yolda bırakmıştı. Onunla yola çıkılmaz” diye konuştu.
‘PARTİ İLKELERİ YETERİNCE GÖZETİLMİYOR’
CHP’li Yüksel parti yönetimine de seslenerek “CHP yönetimindeki arkadaşlara da şunu söyleyeyim, önemli hatalar yapıyorlar. CHP ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan hemen her harekete açık açık destek veriyor ve vermeye devam edeceklerini söylüyorlar. Bu demokrasi cephesi oluşturma anlamında olumlu bir yaklaşım olabilir ama önce sen kendi partin içinde bu birliği sağlaman lazım. Parti içi birlik ve beraberlik için aynı çaba gösterilmiyor. Partilerin bir takım ilkeleri olur, yeterince bu ilkeleri gözetmiyorlar. Tek başına iktidar için mücadele etmek lazım, bunun koşulları da Türkiye’de şu an var ama parti yönetiminin beceriksizliğinden olmuyor” diye konuştu.
‘TARİHİN EN BÜYÜK KRİZİNİ YAŞIYORUZ, CHP’NİN OYLARI YÜZDE 20’LERİ GEÇEMİYOR’
2001 yılında ben il başkanıyken ülke tarihinin en büyük krizlerinden bir oldu. İşsizlik yüzde 8.2’ydi. Bu işsizlik oranı 2002 seçimlerinde dört büyük partiyi yerle bir etti. Bugün işsizlik yüzde 20’lerin üzerinde seyrediyor, tarihin en büyük krizini yaşıyor Türkiye, bu kadar kötü bir yönetimin içinde CHP’nin oyları yüzde 20’leri geçemiyor. Demokrasi cephesini kuralım ama, sen ana muhalefet partisi olarak iktidar seçeneği olamazsan sende de bir hata var demektir, yönetemiyorsun partiyi demektir. Bütün bunlar Muharrem’in parti kurmasını gerektiren şeyler değil, doğru bulmuyorum” diye konuştu.
‘BİRİNCİ DERECEDE SORUMLU OLAN LİDERDİR’
37. Olağan Kurultayı ve sonrası değerlendiren CHP’li Yüksel “Kurultay sonrası bir şey değiştiğini düşünmüyorum. MYK’yı henüz görmedik ama önemli de değil. Kemal Bey ilk geldiğinde bir umut oldu. Ben de ilk değil ama ikinci MYK’sında da birlikte çalıştım. O günden bu güne yüzden fazla genel başkan yardımcısı değiştirdi. AKP’nin bu kadar kötü yönetimine rağmen CHP bir ivme kazanamıyorsa, birinci derecede sorumlu olan da liderdir” diye konuştu.
‘CHP İÇİ TEK ADAMLIK ARAYIŞINA GİRDİ’
Yerel seçimlerdeki başarının parti içinde salt Genel Başkan’ın başarısı olarak görülmesini de eleştiren CHP’li Yüksel “Yerel seçim sonrası gelen sonuçlar sonrası Genel Başkan etrafının da desteğiyle kendini hala güçlü sanıyor. Parti içi demokrasiyi kenara bırakıp, CHP içi bir tek adamlık arayışına girdi. Bu daha da tehlikeli bir şey.  Son seçimlerde Türk halkı; Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle AKP yönetiminden sıkıntı yaşadığı için kazanılacak adayın arkasında güçlerini birleştirdi. Türk ya da Kürt HDP seçmeninin HDP’nin üç büyük şehirde aday çıkartmaması ve diğer büyükşehirlerde destekleme kararı alarak tutarlı bir şekilde davranmasını seçimlere çok büyük bir katkısı oldu. Bunu hiç olmamış gibi yokmuş gibi görmezlikten gelmek başarıyı da kendi hanesine yazmak, demokrasi cephesi oluşturulmasında sıkıntılar yaşanır diye düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Erol ÖZTÜRK
    1 ay önce
    Sn. Yüksel ' ın değerlendirmelerine tümüyle katılıyorum . M . İnce nın tamamen sağ bir proje olduğunu yada sağa hizmet edeceğini düşünüyorum .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Özgür Özel: Zarrab'ın kuryesi Türkiye'de 800 milyon dolar rüşvet dağıtıldığını söylüyor, bunun 80 milyonu tek bir siyasetçiye
CHP'li Özgür Özel: Zarrab'ın kuryesi Türkiye'de 800 milyon dolar...
Yavuz Bingöl: Yandaşlık kötü bir şey değil
Yavuz Bingöl: Yandaşlık kötü bir şey değil