Reklam
Reklam
FOÇA’DA SREBRENITSA KATLİAMINA CANLI HEYKELLE ANMA
Reklam

FOÇA'DA SREBRENITSA KATLİAMINA CANLI HEYKELLE ANMA

15 Temmuz 2019 - 09:36

İzmir’in Foça İlçesi’nde Srebrenitsa Katliamı Canlı Heykel performansıyla anıldı. Boşnakça ve Türkçe ağııtlar eşliğinde gerçekleşen gösteride izleyiciler duygulu anlar yaşadılar.

Gösteri Sanatları Atölyesi(GSA) oyuncu yönetmenlerinden Tuncay Ağca, Foça Demokrasi Meydanı’nda ki gösterisi öncesi, izleyicilere hitaben katliamı hatırlatıcı bir konuşma yaptı.  Resmi kayıtlara göre 8 bin 372 Bosnalı’nın soykırıma uğradığını belirten Ağca; “Savaşın iyisi yoktur. Yaşlı genç İnsanlar ölür. Ama her zaman en büyük zararı çocuklar görür.”dedi.

Yaralı ve koltuk değnekleriyle ayakta durmaya çalışan bir askeri canlandıran sanatçı, bombalanmış bir ev, parçalanmış ve etrafa saçılmış eşyalardan oluşturduğu dekoru, “Bosna Sen Benim Annemsin” şarkısıyla başlayan, Boşnakça ve Türkçe ağıtlarla süren 3 saatlik bir performans  sergiledi. Gece fenerle yolunu bulmaya çalışırken, vurulmuş cansız çocuğunu ve perişan evini gösterirken oluşturduğu tablolar izleyenlere duygulu  anlar yaşattı.  Performansı yere oturarak izleyen çocuklara bazı ailelerin Temmuz 1995’te Srebrenitsa’da yaşananları anlatmaya çalıştıkları görüldü.

Gösteriyi ve sanatçıyı alkış ve bahşişleriyle destekleyen vatandaşlar performansı görüntüleyip sanatçıyla özçekim yaptılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelin görümcesinin para kasasını çaldırdı
Gelin görümcesinin para kasasını çaldırdı
Nefes kesen o anlar 3 bin 200 rakımdan böyle görüntülendi
Nefes kesen o anlar 3 bin 200 rakımdan böyle görüntülendi