Reklam
İZMİR BAROSU’NDAN OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI’NA...
Reklam

İZMİR BAROSU’NDAN OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI’NA OLUMSUZ CEVAP VEREN TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU’NA SALVO

15 Kasım 2019 - 14:57

GERÇEK HABERCİ- Geçtiğimiz günlerde İzmir Barosu ve beraberinde 12 il Barosu, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na kurultay ile ilgili bir çağrı yapmıştı ancak Feyzioğlu, Olağanüstü Genel Kurul çağrısına bir cevap vermedi ve bugün İzmir Barosu, bu konu hakkında tekrardan bir basın açıklaması yaptı. Geçtiğimiz günlerde yaptıkları çağrının bir talep değil kanun gereği bir görev olduğunu dile getiren İzmir Barosu’nun açıklaması şu şekilde; 

Avukatlık, binlerce yıllık geçmişi ile her daim adalet, eşitlik ve özgürlük taleplerinin dile getirildiği yegane meslektir. Bu nedenledir ki; hukuk güvenliğinin ortadan kaldırıldığı ve liyakat, adalet, eşitlik kavramlarının içinin boşaltıldığı bu karanlık dönemde, gücü elinde bulunduranları, büyük veya küçük tüm iktidar odaklarını, keyfi tutumlarından geri döndürecek, evrensel hukuk kuralları ile kanunların çizdiği sınırlara çekecek en önemli kurum, avukatların meslek örgütü olan barolardır.

Muktedirlere karşı halkın haklarını koruyan avukatlar ve barolar, bugün varlığını muhtaç olduğu baroları yok sayan Türkiye Barolar Birliği’ne karşı da, hukukun üstünlüğünü, avukatlık mesleğini ve avukatların haklarını korumaktan geri durmayacaktır. Bu koşullar altında yanlış beyan ve açıklamalarla kamuoyunu yanıltan TBB Başkanı ve Yönetim Kurulunun yaklaşımı karşısında, İzmir Barosu Başkanı, Yönetim Kurulu ve TBB delegeleri olarak, aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılması zorunluluğunu duymuş bulunmaktayız.
‘BU BİR TALEP DEĞİLDİR’
Öncelikle belirtmek isteriz ki, 12 Baro Yönetim Kurulu’nun, Türkiye Barolar Birliği’ne (seçimli) olağanüstü genel kurulu toplaması yönünde yaptıkları çağrı bir “Talep” değil, kanun gereği bir görev çağrısıdır. TBB' nin bu çağrı hakkında bir tasarruf yetkisi yoktur. Bu nedenle, hukuk garabeti kararda imzası bulunan TBB Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin hukuka, meslek onuruna yakışır bir tutum alarak, verdikleri karardan dönmelerini, bildirimin gereğini derhal yerine getirmelerini ve derhal genel kurul çağrısı yapmalarını talep ediyoruz.
Kanuna aykırı olan, seçimli olağanüstü genel kurul yapılması çağrısı değil, bizzat TBB yönetim kurulunun ret kararıdır.
TBB Yönetim Kurulu, künyelerini belirtemediği yerleşik içtihatlara dayandırdığını ileri sürdüğü kararı ile, kamuoyunu yanıltmaktadır.
TBB’ye göre, olağanüstü genel kurulun toplanmasının talep edilmesinde kamu yararı yoktur. Oysa ki, mesleki faaliyetlerinden ötürü cezaevlerinde bulunan yüzlerce avukat varken, Türkiye’de seçme ve seçilme hakkı gasp edilirken, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı tehlikedeyken, yeşil pasaport coşkusu yaşayan bir TBB Başkanının kamuya yararını tartışmak gerekmektedir.
Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU, olağanüstü genel kurul talep eden baro yönetimlerinin, TBB’ye kendi siyasi ideolojilerini dayatma ya da kabul ettirme çabasında olduklarını öne sürerek, kanundan kaynaklanan bir hakkı kullanan baroları ötekileştirme yolunu seçmiştir. Oysa çoğunluk baronun aksi görüş bildirmesine rağmen, TBB kendi siyasi ideolojisini ısrarla dayatan, bizzat Sayın Feyzioğlu’nun kendisidir.
Tüm kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğu üzere, yargı bağımsızlığının ortadan kaldırıldığı bu süreçte, birçok baronun uyarılarına rağmen Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU, Avukatlık faaliyeti ve TBB Başkanının görevleri dışında faaliyetlerde bulunmakta olup, TBB Yönetim Kurulu üyeleri de bu faaliyetlere engel olmamakla, kanuna aykırı davranmaktadırlar.

Öyle ki Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU, Adli Yıl Açılışı için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gitmeyeceğini açıklayan ve çoğunluğu oluşturan baroların açık iradesine rağmen, Avukatlık Kanunu 110.  maddesine aykırı olarak, TBB Başkanı sıfatıyla açılışa gitmiş ve baroları hedef göstermiştir. Bu tutum, son dönemde iyice belirginleşmiş ve TBB Başkanı, kendisine muhalefet yaptıkları gerekçesiyle barolar arasında ayrıştırma faaliyeti yürüterek, baroları ve baro başkanlarını, kendisini istifaya davet eden TBB delegelerini ve avukatları hedef göstermiş, baro ve baro başkanlarını kriminalize etme gayreti içerisine girmiştir.
Hiç unutulmamalıdır ki, barolar ve TBB ayrı tüzel kişilikler olsa da, TBB’nin varlığı barolara bağlıdır. Kendisini barolardan bağımsız ve üstün gören bir yönetim anlayışının kabulü ise, mümkün değildir.
Avukatlık Kanunu gereği tüm baroların katılımı ile oluşan bir kuruluş olan TBB, kuruluş amacını ve kanundaki tanımını unutarak, kendisini bir üst yönetim olarak görmekten vazgeçmelidir.
Bu durumda hukuka uygun hareket etmek ve kanunların uygulanmasını bir kişinin keyfiyetine, iktidar merakına, kişisel hırsına kurban etmemek, hayati bir öneme sahiptir. Baroları temsil eden TBB delegelerinin yönetimi değiştirme ve yeni yönetim seçme hakkı gasbedilemez. Meşruluğunu kaybeden bu yönetim anlayışının değişmesi, TBB’nin hukuk kurumu niteliğine yeniden bürünmesi için hiçbir hukuki ve kanuni engeli bulunmayan seçimli olağanüstü genel kurulun yapılması kaçınılmazdır, şarttır.
İzmir Barosu Başkanı
Av. Özkan Yücel
İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri
 
Av. Özgür Yılmazer
Av. Perihan Çağrışım Kayadelen
Av. Hüseyin Yıldız
Av. Afhan Topel
Av. Sinan Balcılar
Av. Burcu Ece Güler
Av. Ali Deman Güler
Av. Mehmet Baran Selanik
Av. Gamze Karaoğlu
Av. Cansu Bildirici
 
İzmir Barosu Türkiye Barolar Birliği Delegeleri
 
Av. Doğan Evrim
Av. Ahmet Yılmaz
Av. Erol Özcan
Av. İsmet Köymen
Av. Hüseyin Özgür
Av. Meriç Kaptan
Av. Özcan Çine
Av. Mehmet Kantarcıoğlu
Av. Ayşen Erdoğan
Av. Filiz Kunt
Av. Ümit İzmirli
Av. Kemal Eskier
Av. Sefa Yılmaz
Av. İsmail Hanoğlu
Av. Yücelay Sal
Av. Bilal Koralay
Av. Mehmet Erdek
Av. Arif Ali Cangı
Av. Nursen Aksu
Av. Halil Çağlar Akbulut
Av. Erdal Yağçeken
Av. Türkan Karakoç
Av. Yakup Gül
Av. Ümit Görgülü Sevil
Av. Hatice Aslan Atabay
Av. Serkan Cengiz
Av. Erkan Göbekçin
Av. Veysel Gül
Av. Çağla Deniz Felamur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ  ÖZGÜR HIZAL'DAN SOYER'E;
AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR HIZAL'DAN SOYER'E; "İŞ...
Davutoğlu'nun partisinin kurucuları belli oldu, işte dikkat çeken isimler ve tam liste
Davutoğlu'nun partisinin kurucuları belli oldu, işte dikkat çeken...