Reklam
Reklam

İzmir Büyükşehir Meclisi'nde dev bütçeye onay!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2021 Mali Yılı Bütçe ve performans programı görüşülerek bütçe oy birliği ile kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Meclisi'nde dev bütçeye onay!
27 Kasım 2020 - 23:46

GERÇEK HABERCİ-  İzmir Büyükşehir Belediyesi 9’uncu olağan meclis toplantısı Tunç Soyer’in başkanlığında gerçekleşti. 

Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, Büyükşehir’in 2021 mali yılı bütçesi ve performans raporu görüşüldü. Bütçe, AK Parti ve MHP gruplarının ‘ret’ oyları sonrasında oyçokluğu ile kabul edildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2022’deki tahmini gider bütçesinin 9 milyar, 2023’te ise bu rakam 10 milyar 523 milyar lira olarak belirlendi.2021 tahmini gelirleriyle ilgili ise, “Vergi gelirleri 64 milyon 330 bin TL, harçlar 9 milyon 485 bin lira, teşebbüs ve mülkiyet gelirleri 513 milyon 843 bin lira, kurum hasılatı 445 milyon 495 bin TL, kira gelirleri 53 milyon lira, diğer gelirler 6 milyar 688 bin lira (faiz gelirleri 20 milyon lira, taşınmaz satış gelirleri 54 milyon liragibi) toplam 7 milyar 321 milyon lira. Kitapçıkta, “Gelir Bütçesi 7 milyar 321 milyon lira tahmin edilmiş olup, Finansmanın Ekonomik Sınıflandırması tablosundaki 1 milyar 679 milyon lira net finansman tahmini de ilave edilmek suretiyle, Gelir ve Gider Bütçesi denk bir şekilde 9 milyar lira olarak teklif edilmiştir” denildi.

BORÇLANMANIN DETAYLARI

Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 679 milyon TL borçlanması öngörüldü. Bunun 494 milyon TL iç borçlanma, 655 milyon TL’si dış borçlanma olacak. Öte yandan belediyenin 2022’de 730 milyon, 2023’te ise 740 milyon TL dış borçlanma yapması öngörülüyor.

200 MİLYONLUK AKTARMA

30 Ekim tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında Büyükşehir Belediyesi önemli bir adım attı. Meclis’ten oybirliği ile geçen önergeyle; depremin olumsuz etkilerini bertaraf etmek amacıyla, belediyenin 2021 Mali Yılı Bütçe Tasarısı Gider Bütçesinde Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlıkları’nın ödenekleri toplamda 200 milyon lira azaltılarak, Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı, Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı ve Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlıkları’na eklenmesi kararlaştırıldı.

‘DEMOKRASİ ŞÖLENİ OLDU’

Meclis’te konuşan Başkan Soyer, 2021 yılında yapmayı hedefledikleri ve devam edilen projelerle ilgili bilgiler verdi. Yaklaşık yedi saat süren toplantı için ‘demokrasi şöleni’ vurgusu yapan Soyer, “Çok ses, çok renk, çok nefes dediğimiz bu. Bu İzmir’e çok yakışan ve çok sesliliği öne çıkaran Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaydı” diye konuştu.

 ‘FELAKETLE BAŞA ÇIKMANIN YOLU EL ELE VERMEKTEN GEÇİYOR’

Konak Meydanı’ndaki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremde hasar görmesinin ardından yapılan inceleme hakkında da konuşan Başkan Soyer, “Bizim büyükşehir belediye binamızla ilgili inceleme raporu yapıldı. Hafif hasarlı çıktı binamız. Yapının kullanımı ancak güçlendirme yapılırsa mümkün denilmiş. Buna ilişkin de yöntemleri açıklanmış ama daha rapor elimize geçmedi. Ben binayı yıkıp kent meydanına katalım diyorum. Ancak bunu yaparken il özel idarenin eski binasını almamız lazım. Orayı el birliği ile talep edelim. Eğer il özel idaresine ait o binayı kullanabilirsek bir süre bizi rahatlatır” dedi. Salondaki meclis üyelerinin olumlu görüş vermesinin ardından Başkan Soyer, “Evet, binayı yıkıyor ve kentin meydanına katıyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum