Reklam
Reklam
İzmir’in lezzetleri sanat eserine dönüştü, İspanya’da...
Reklam

İzmir’in lezzetleri sanat eserine dönüştü, İspanya’da sergileniyor 

18 Ekim 2019 - 09:33


Sanat eserine dönüşen İzmir’in simgeleşen lezzetleri, İspanya’nın başkenti Madrid’deki 8. Uluslararası Dünya Çağdaş Tekstil Sanatları Bienali’nde, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların eserleri arasında sergileniyor. “Boyoz”, “İzmir köfte”, “enginar”, “sakızlı kurabiye”, “çöp şiş”, “şevketi bostan” gibi birbirinden farklı 35 yemek ve tatlı; Japonya, Kore, Fransa, ABD, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Arjantin, Hollanda, Rusya, İngiltere, Norveç, Almanya, Çin gibi ülkelerin sanatçılarının eserleri arasında çok lezzetli duruyor. 
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, İzmir ile özdeşleşen 35 yemeği tekstil sanatıyla birebir yaptı. Eser, İspanya’nın başkenti Madrid’de 3 Kasım’a dek sergilenecek. 

“TEKSTİL MALZEMELERİNİ KULLANARAK YAPTIK” 
Sürdürülebilir şehir temasıyla gerçekleştirilen bianelde, İzmir’i temsil eden İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, kentin mutfak kültüründen yola çıkarak Doç. Dr. Jovita Sakalauskaite ile hazırladığı eserin bianelde büyük ilgi gördüğünü söyledi. Prof. Dr. Adanır, eserin uluslararası jüri tarafından bianele seçildiğini belirterek, “Kentimizde bir kültür çeşitliliği bulunuyor. Bu kültürler de kendi içinde yaşamaya ve yaşatılmaya devam ediyor. Bu topluluklar yüzlerce yıl beraber yaşamışlar, bugünkü mutfak kültürünün de önemli bir parçasını oluşturmuşlar. Sürdürülebilir şehir temasından yola çıkarak, İzmir’deki farklı kültürlere ait 35 yemeği, tekstil malzemelerini kullanarak yaptık. Eserimiz büyük ilgi görüyor. Kentimizi ve yemek kültürümüzü tanıtmaktan mutluyum” dedi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Artvin’de yılanların dansı saniye saniye görüntülendi
Artvin’de yılanların dansı saniye saniye görüntülendi
Bu fırının başında kadınlar var
Bu fırının başında kadınlar var