Reklam
Reklam

Polat'tan Çamlı'ya: Tarihi çeşmeyi aileniz söküp yerine apartman yaptı

Fatih'teki tarihi çeşmenin kitabesine babasının adını yazdırdığı ortaya çıkan AK Partili Ahmet Hamdi Çamlı, kendisini ifşa eden İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat'a "Teşekkür edeceğine çamurla uğraşıyorsun" dedi. Polat ise, belge paylaşarak tarihi çeşmenin sapasağlam iken 1980 yılında Çamlı'nın ailesi tarafından yerine aile apartmanı yapıldığı bilgisiyle yanıt verdi.

Polat'tan Çamlı'ya: Tarihi çeşmeyi aileniz söküp yerine apartman yaptı
27 Kasım 2020 - 18:51

İstanbul'un Fatih ilçesindeki tarihi I. Mahmud Çeşmesi'nin imitasyon kitabesine, babası Ahmed Zeki Çamlı'nın ismini yazdırdığı ortaya çıkan AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, teşekkür edileceğine çamur atıldığını söyleyerek kendini savundu.

Kendisini ifşa eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat'ın paylaşımını alıntılayan Çamlı "İBB Gn sekreteri olmuşsun ama memuriyetini siyasi çamuriyete alet ediyorsun. Yazık. İBB kimlere kalmış.Kanuna nizama usule aykırı hiç bir şey yokken, başkanının musluk açılışı yaptığı bir devirde, kaybolmuş koskoca bir çeşme ihya edilmiş, teşekkür edeceğine çamurla uğraşıyorsun..." dedi.

'AİLENİZİN SÖKÜP YERİNE AİLE APARTMANI YAPTIĞI...'

 

Bunun üzerine Mahir Polat da Çamlı'nın paylaşımını alıntılayarak şöyle yazdı: "1978’de arsası ile satın alıp 1980 yılında sapasağlam ayakta iken ailenizin söküp yerine aile apartmanı yaptığı Sultan 1. Mahmud’un vakıf çeşmesinin, yerinde binanız olduğu için cami duvarına, kitabesini değiştirerek yaptırdığınız taklidi için çok teşekkür ederim." dilekce

Mahir Polat, Ahmed Zeki Çamlı'nın tarihi eserlerin sökülüp taşınmasına ilişkin dilekçesini paylaştı.

Mahir Polat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2018’de restorasyonu tamamlanan 1. Mahmud Çeşmesi kitabesinin orjinalinde “Ayn-ı dilcûy-ı şifa çeşme-i Sultan Mahmud” şeklinde biten kitabeye, “Sahibü'l hayrat merhum Ahmed Zeki Çamlı ruhiçün el fatiha” şeklinde ekleme yapılarak bitirildiğini ortaya koymuştu. Polat, “Hangi sosyal statüde olursanız olun tarihi eserlerin imitasyonunu yapmak, kitabesine babamızın adını yazma hakkı vermiyor bize. Hele adını sultandan sonra yazdırmak Osmanlı devrinde olsa infial olurdu. Öyle olsa her restorasyonda Süleymaniye kitabesi okunmaz hale gelirdi” diye duruma tepki göstermişti.

 

ÇAMLI, TÜRKİYE YAZARI FUAT UĞUR İLE DE ATIŞTI

AK Partili Ahmet Hamdi Çamlı'ya Türkiye Gazetesi'nin yazarı Fuat Uğur da tepki gösterdi. İki isim Twitter’da birbirlerine girdi. Uğur, Çamlı’yı eleştirerek, “İstanbul'da tarihi 1. Mahmud çeşmesini restore ettirip babasının ismini veren, eleştirilince de ‘Ne var bunda yani’ diyen AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'yı uyaracak bir yetkili parti organı var mıdır acaba? Bu nasıl görgüsüzlük ve hadsizliktir?” diye mesaj yazdı.

Çamlı da Fuat Uğur’a, “Sen nasıl görgüsüz, hadsiz bir gazetecisin, gerçeğe kukaklarını tıkayıp tantanalarla istikamet alıyorsun. Yazdıklarımda iftira ediyormuyum diye endişe duymayandan mutber gazeteci olmaz. Bu tip gazeteci bozuntularını uyaracak bir kurum yok mu” diyerek yanıt verdi.Bunun üzerine Uğur “2. Dünya Savaşı sırasında binlerce tarihi bina yerle bir olmuştu. Ama hepsi savaştan sonra aslı gibi yeniden yapıldı. Kimse de o eserlere babasının adını vermedi. ‘Burda çeşmeye ait iki üç taş vardı ben yeniden yaptırdım, babamın adını verdim’ diyemezsin. Ha bir de edebini takın.” mesajı yazınca, Çamlı yine yanıt verdi: “Sizi, techiz edildiğiniz yanlış bilgiyi tadil etmek için telefonla aradım, cevap veremediniz. Anladım ki maksadınız İmamoğlunun attığı çamuru sıvamak. ihya, restarasyon, restitüsyon, dönem eki manalarına, gerçek bilgiye dikkat edeceğinize,çamur medya kazanında kaynamayı seçtiniz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum