Reklam
Reklam
Sıfır Konuttun Avantajı Arttı!

Sıfır Konuttun Avantajı Arttı!

07 Ağustos 2020 - 12:39

İZTO meclis üyesi ve KAMDER başkanı Niyazi Gültekin, kamu bankalarının ikinci el konut kredisi faizlerini 0,87’ye çıkarması ile sıfır konutların daha da avantajlı hale geldiğini söyledi. Gültekin,300 bin TL kredi kullanarak sıfır konut alanların ikinci el konut alanlara göre 54 bin TL daha karlı olduğunu ifade etti.

Kamu bankaları son 1 ay içerisinde ikinci el konut kredisi faiz oranlarında iki kez faiz artırdı. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank 0,74 olan konut kredi faizlerini önce 0,79’a daha sonra 0,87’ye çıkardı. Kamu bankaları ikinci el konutta 180 ay vadeyi de 120 ay ile sınırlandırdı. Son faiz güncellemesi ile beraber sıfır konut ile ikinci el konut arasındaki faiz makası 0,22 puana çıktı.

SIFIR KONUTUN SATIŞLARINI ARTIRACAK HAMLE

Kamu bankalarının faiz kararını değerlendiren İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri (KAMDER) Derneği başkanı Niyazi Gültekin sıfır konutun daha avantajlı hale geldiğini söyledi. Gültekin konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı, “Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini 0,64 ve 0,69 seviyesine çıkarmasıyla beraber konut satışları haziranda yüzde 209 arttı. Ancak en büyük artış ikinci el konutta gerçekleşti.  Sıfır konut satışları yüzde 155 artmasına rağmen sıfır konutun toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 31’de kaldı. Bu rakam 2019 yılının başlarına kadar yüzde 50’lerdeydi. Sıfır konutun teşvik edilmesi için sektör temsilcileri çağrıda bulundu. Kamu bankaları da sıfır ile ikinci el arasındaki faiz makasını açtı. 0,10 puan olan faiz farkı 0,22 puana çıktı. Bu faiz artırımları ile beraber sıfır konut daha cazip hale geldi. Önümüzdeki aylarda sıfır konut satışlarının daha da artacağını ve toplam satışlar içerisindeki payının tekrar yüzde 50’lere çıkacağını öngörüyoruz.”

SIFIR KONUT ALAN 54 BİN TL KAR EDİYOR

300 bin TL kredi kullanarak Sıfır konut alan bir vatandaşın ikinci el konut alanlara göre 54 bin TL daha az ödeme yaptığını belirten Niyazi Gültekin, “120 ay vadeli 300 bin liralık konut kredisinde Sıfır konut için aylık taksitler 3.589 TL, toplam geri ödeme ise 430 bin TL olarak sabit kalırken; ikinci el konutlarda aylık taksitler 4.037 TL, toplam geri ödeme 484 bin TL’ye yükseldi. Yani ev alacak bir vatandaş sıfır konut almayı tercih ederse kredi kullanımında 54 bin TL kar etmiş olacak. Bu durum yatırımcıyı sıfır konuta yöneltecektir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lüks otomobillerin farlarının çalınması kamerada
Lüks otomobillerin farlarının çalınması kamerada
Çarpmamak için motosikleti yatırınca metrelerce sürüklendi
Çarpmamak için motosikleti yatırınca metrelerce sürüklendi