Reklam
Reklam
Soyer: İzmir’de son 6 ayda 125 bin yeni araç trafiğe çıktı

Soyer: İzmir’de son 6 ayda 125 bin yeni araç trafiğe çıktı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, pandemi döneminde özel araçların daha çok tercih edilmeye başladığını belirterek, son 6 ay içinde İzmir trafiğine 125 bin yeni aracın çıktığını ifade etti.

26 Eylül 2020 - 14:10

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan, kentte etkin role sahip kurum ve kuruluşların temsilcilerinin üye olarak yer aldığı İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) Eylül ayı toplantısında pandemi süreci ve belediye yatırımları ele alındı.

BirGün'ün haberine göre Koronavirüs salgınının toplu taşıma ile yolculuk yapanların sayısında ciddi bir düşüşe neden olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bununla birlikte belediyenin gelirlerinde de azalmalar olduğunu söyledi. Tunç Soyer, geçen yıl Mart ayında 1 milyon 900 bin seviyelerindeki biniş sayılarının, pandeminin ilk günlerinde 200 binlere kadar düştüğünü vurgulayarak, “Yavaş yavaş yükselerek bugün 900 binlere geldik. Hala yüzde 55 seviyesinde kayıp var. Özel araçlar daha fazla tercih edilmeye başlandı. Sadece son 6 ay içerisinde İzmir trafiğine çıkan yeni araç sayısı 125 bin. Bu da mevcut trafik sıkışıklığını çok daha büyüten bir tablo ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu dönemde ciddi ekonomik kayıplar yaşadığına dikkat çeken Soyer, “Ulaşımda geçen yılın aynı dönemine göre hasılat kaybımız 259 milyon lira gibi rakama ulaştı. Su gelirlerinde yüzde 55'lik gibi bir azalma söz konusu. Genel bütçe gelirlerimiz düştü. İller Bankası ve Maliye'den aktarılan rakamlarda 176 milyon liralık bir kayıp söz konusu. Almadığımız kira bedelleri, şirketlerin uğradığı kayıplar da 58 milyon lira gibi bir rakamı buldu. Bizim yaptığımız faaliyetlerin giderleri de eklendiğinde yılsonuna kadar 1 milyar lirayı bulacak bir bedel anlamına geliyor” dedi.

Tüm bu karamsar tabloya rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarını aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Soyer, Narlıdere Metrosu için pandemi koşullarında bile 75 milyon avroluk bir kredi temin edildiğini anımsattı. Asya Altyapı Yatırım Bankası'yla 50 milyon avroluk kredi sözleşmesi imzaladığını da hatırlatan Soyer, “Bunun anlamı aslında çok değerli. Çünkü ilk defa Doğu'dan bir finans kuruluşu İzmir'e finansman sağlamış oldu. Bizim Narlıdere Metrosu ile ilgili sıkıntımızı ciddi oranda çözdü. Bugünden itibaren başka bir finansman ihtiyacı olmadan tarihinde bitirme fırsatı veriyor. Bu aynı zamanda Çin'den yatırımcıların gelmesinin önünü açacak bir girişim oldu. İzmir'in özellikle Doğu'da itibarını yükselten bir anlam taşıyor” diye konuştu.

Buca Metrosu çalışmaları hakkında da bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile bir görüşme yaptık. Orada da yılsonuna kadar tüm finansörlerin mutabık kalacağı tutarla beraber, önümüzdeki Ocak ayında ihaleye çıkıyor olacağız. Bu konuda mutabık kaldık. Buca Metrosu ile ilgili 1 milyar dolarlık projeden bahsediyoruz. Bütün bu krize rağmen, görüşmeler çok pozitif seyretti. Her şeye rağmen yeni yılda bu uluslararası ihaleyi de gerçekleştiriyor olacağız.”

TRAFİK SORUNUNA YENİ ÇÖZÜMLER YOLDA

Toplantıda özellikle gelecek Ekim ve Kasım aylarında İzmir trafiğinde yoğunluğun artacağına yönelik endişelerin dile getirilmesi üzerine açıklama yapan Soyer, yeni çözümler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Soyer, “Sürekli bir takım noktalarda rahatlatıcı tedbirler almaya çalışıyoruz. Önümüzdeki 3 hafta içerisinde 'altın dokunuş' dediğimiz düzenlemeleri tamamlamış olacağız. Bunları basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacağız. Bir yandan toplu ulaşımı teşvik ediyoruz. Bir yandan alternatif çözümler arıyoruz. Şu anda en çok kafa yorduğumuz mesele bu konu” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Erken seçim olabilir
KONDA Genel Müdürü Ağırdır: Erken seçim olabilir
İstihdam paketindeki kısmi çalışmayla gelen 'tuzak': 25 yıllık kıdem tazminatı bir günde kaybedilebilir
İstihdam paketindeki kısmi çalışmayla gelen 'tuzak': 25 yıllık...