Reklam
Reklam
SP Genel Başkan Yardımcısı Kılıç; "Cumhurbaşkanlığı...

SP Genel Başkan Yardımcısı Kılıç; "Cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemeyen bir sistem gelebilir"

26 Ekim 2020 - 18:13 - Güncelleme: 26 Ekim 2020 - 18:24

Şerafettin Kılıç, İzmir’in tecrübeli siyasetçilerinden. 43 yıldır Milli Görüş geleneğinden partilerde siyaset yapıyor. GERÇEK HABERCİ’nin Balkon Sohbetleri’nde ağırladığımız Kılıç’la siyasetin günlük hayatındaki yerini, erken seçim tartışmalarını, ittifak konularını konuştuk. Kılıç, seçimlerle ilgili çoklu ihtimallerin olduğunun altını çizerek, “Oyun kurucular şartları belirlemeye çalışıyorlar. Bugün böyle yarın başka bir şey diyeceklerdir. Başarılı olacakları koşulları belirlemeye çalışıyorlar. Ama tam olgunlaştığı dönemde pat diye bir baskın seçime gideceklerdir. Bir de cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeyen bir sistem üzerinde düşündüklerini gözlemliyorum” dedi.

-İnsanın siyasette tecrübe alması önemli. Ama hem tecrübe alması hem de aynı yerde durabilmesi nasıl bir duygu?

Çok güzel. Bir kere dediğiniz gibi gerçekten siyasette eskiyiz. 1977’de Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları’nda siyasete başladım. Şimdi genel başkan yardımcısıyım. Arada da hangi birimler varsa, hepsinde de görevler almış birisiyim. Mahalle temsilciliğinden tutun, sandık görevine kadar her görevde yer aldım. Bizimle aynı görüşü, hassasiyeti taşıyan dernekler, vakıflar var. Hepsinde de görev yaptım. Milli Gençlik Vakfı’nda görev yaptım. Eskiden Akıncılar Derneği vardı. Orada başkanlık yaptım. Hani denir ya, ibadetin çoğu ya da azı değil; ibadetin daim olanı makbuldür Allah katında. Siyasette de öyle. Eğer düşünceleriniz yanlışsa, çizginizi değiştirebilirsiniz. Eğer doğruya gidiyorsanız. Biz de doğruları daima savunduk. Dolayısıyla bizden daha doğrusunu, iyisini faydalısını göremedik. Biz de bu çizgimizde devam ediyoruz.

-Her gün partiye gidip geliyor musunuz?

Gerek ilçe gerek il başkanlığım döneminde İzmir’de partiye gitmediğim, uğramadığım gün, İzmir’de olmadığım gündür. Dolayısıyla her gün mutlaka partideyimdir. Tabii bir gün gitmediğiniz zaman eksik kalıyorsunuz. Bunu hissediyorsunuz. Ben hiçbir şey olmasa bile arkadaşlarımı görmeye gidiyorum. Şuanda aynı binayı paylaşıyoruz. Ofisimle parti aynı binada. Ben çıkarım yukarı, hal-hatır sorarım. Tabii benim görevim şuanda Ankara’da olduğum için sadece arkadaşların sordukları oranda, talepleri oranında katkıda bulunuyorum. Her zaman gidemiyorum. Görevim icabı da orada çok fazla bulunmamı gerektiren bir durum yok. Genel Muhasebe ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıyım. Bu şekliyle devam ediyorum. Keşke daha sık Ankara’ya gidebilsek. Ama biz vazifemizi uzaktan da yapıyoruz.

-Yakın dönem için seçim bekliyor musunuz?

2018 Genel Seçimleri ardından bir canlı yayında bana sorulduğunda, seçimden yeni çıkıldığını ve muhalefet partilerinin seçimden kaçmayacağını söylemiştim. Özellikle ekonomik açıdan da hükümetin işi yürütemeyeceğini ve iki yıl sonra milletvekili özlük hakları kazanıldıktan sonra seçim yapılabileceğini söyledi. O da takriben bu zamanlara denk geliyordu. Bu yıl da pandemi çıktı. Artık bu sene seçim olmaz. Önümüzdeki yıl için de, kendi fikrimi söylüyorum, mümkündür. Mart ayından sonra ani bir baskın seçim olabilir. Ama götürebildikleri kadar deyip, sonuna kadar gitmek isteyebilirler. Bu gidişatı iki şey belirleyecek. Bir tanesi ekonomik gidişattır. İkincisi de anket çalışmalarında Tayip bey kendini en iyi durumda görünce o zaman bu seçim yapılır. Eğer öyle bir durum olmazsa 2023 yılında seçim yapılır. Tabii iç ve dış gelişmeler seçimleri daha ileri erteletebilir. Bekleyip görmek lazım. Her şey ihtimal dahilinde.

 

-İttifaklar konusunda 2018’deki yerde misiniz? Yoksa yeni arayışlar söz konusu mu?

İttifaklara bu şartlar altında açığız. İttifakı tercih etmememiz için öncelikle yüzde 10 barajının kaldırılmış olması lazım. İkincisi de yüzde 10 barajının dışında söylüyorum, bu cumhurbaşkanlığı seçimi biraz ittifaklar seçimi şeklinde geçecek. Başka türlü yüzde 50 artı 1’lik durumu yakalamak mümkün değil. Mevcut iktidar da Cumhur İttifakı’nı devam ettirmek isteyecek. Muhalefet de, Millet İttifakı’nı sürdürmek isteyecektir. Öyle olması da kaçınılmaz gibi görünüyor. Gelişen şartlar nasıl yönlendirir, tabii bilmiyoruz. İYİ Parti bu ittifakın içinde ne kadar kalır? Saadet Partisi, Millet İttifakı içinde kalır mı? Bunları da siyasi gelişmeler gösterecektir. Bakarsınız Türkiye genelinde bir ittifak modeli gelişebilir. Parlamenter rejime geri dönmek gibi bir seçenek yine ortaya çıkabilir. Siyaset çok şeye gebe; ama 1950’lerde çıkarılan seçim yasası, illa iktidarda kalacağım şeklinde çıkarılan yasa bugün de sürdürülmek isteniyor.

-Ne kadar etkin olacağınızı düşünüyorsunuz olası bir seçimde?

İnsanların bizi çok sevdiğini biliyoruz. Ne kadar başarılı oluruz bilmiyorum; ama genel olarak insanlara sorulduğunda bizim partimize oy verebilecekleri yönünde cevap alınıyor. Dolayısıyla her koşulda belirleyen olmalıyız. Milli Görüş’ün çizgisini ittifakta ve siyasi alanda etkin kılmalıyız. Bizim Sayın Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili de girişimlerimiz vardı. İlerleme de kaydedildi. Ama olmadı. Olsaydı farklı birtakım gelişmeler olabilirdi.

-İYİ Parti ve size karşı söylemler erken seçim hazırlığı mıdır?

Oyun kurucular şartları belirlemeye çalışıyorlar. Bugün böyle yarın başka bir şey diyeceklerdir. Başarılı olacakları koşulları belirlemeye çalışıyorlar. Ama tam olgunlaştığı dönemde pat diye bir baskın seçime gideceklerdir. Bir de cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeyen bir sistem üzerinde düşündüklerini gözlemliyorum.

-Milletvekiliniz Cihangir Nazır İslam partisinden istifa etti. Bunun nedeni neydi?

Aslında çok özel bir nedeni yoktu. Cihangir bey fikren yine bizimle. Ancak aktivist yönü güçlü bir arkadaşımız olduğu için bu tutumu eleştirildi. O da partiyle bağını tam koparmadı ama bağımsız milletvekili olarak yola devam etmesinin daha doğru olacağını söyledi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin:
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin: "Bir cinayetin kadın...
Oflu İsmail'in ailesinden Çakıcı'ya çok ağır sözler!
Oflu İsmail'in ailesinden Çakıcı'ya çok ağır sözler!