Reklam
Reklam
Süt içmek yaşam süresini etkilemiyor
Reklam

Süt içmek yaşam süresini etkilemiyor

Kısa süre önce ABD’de yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, çok sayıda süt, yoğurt ve peynir tüketenler aslında bu ürünleri tüketmeyenlerden daha uzun yaşamayabilir

04 Aralık 2019 - 17:47

Araştırmacılar kanser ya da kalp rahatsızlığı olmayan 168 binden fazla kadın ve 49 binden fazla erkeğin süt ürünü tüketim tutarının verilerini inceledi.

Yaklaşık 30 yıl süren araştırma sırasında 51 bin 438 kişi hayatını kaybetti. 

Araştırma sırasında en yüksek oranda süt ürünü tüketenlerin (günde ortalama 4.2 porsiyon) en düşük oranda süt ürünü tüketenlerden (günde ortalama 0.8 porsiyon) yüzde 7 oranında daha fazla hayatını kaybettiği görüldü. 

Araştırmada ikisinin ortasında yer alan kişilerin (günde yaklaşık 1 ile 3 porsiyon) hayattta kalma ihtimalinin en az süt ürünü tüketen bireylerinkiyle benzer olduğu ortaya çıktı.

Baş yazarının Boston'daki Harvard School of Public Health'den araştırma görevlisi Ming Ding olduğu, The BMJ adlı bilimsel yayında yayımlanan araştırmada,  "Alınan süt ürünü miktarı, ölüm oranının daha düşük olmasıyla ilişikili değildi. Süt ürünlerinin sağlığa etkileri onun yerine geçmesi için kullanılan gıdalara bağlı olabilir" dendi.

Araştımada daha önceki bazı incelemelerde süt ürünleri tüketimiyle aralarında yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları ve belirli kanser türlerinin de yer aldığı bir dizi hastalığa yakalanma riskininin azalması arasında bağlantı kurulduğu belirtildi. 

Ancak başka bir dizi araştırmada da yüksek oranda süt ürünleri tüketiminin bazı kanser türlerine yakalanma riskinin artması arasında bağlantı kurulmuştu. 

Dünya genelinde yaygın olarak tüketilen süt ürünleri önemli bir protein, D vitamini ve kalsiyum kaynağı. Ancak araştırmanın yazarlarının da işaret ettiği üzere süt ürünleri kolesterol ve doymuş yağ gibi sağlığı olumsuz etkileyebilecek içerikler de barındırabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İngiliz hükümeti Huawei’yi 5G altyapısından çıkarma kararı aldı
İngiliz hükümeti Huawei’yi 5G altyapısından çıkarma kararı...
Yunanistan'da yok olan Türk-İslam eserleri
Yunanistan'da yok olan Türk-İslam eserleri