Reklam
Reklam
Vaka artışını, ’hasta’ ve ’vaka’ ayrımıyla açıklayan...

Vaka artışını, 'hasta' ve 'vaka' ayrımıyla açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük vaka sayısının açıklanan hasta sayısından 20 kat fazla olduğunu doğruladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Ölüm ve vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı iddialarına yanıt veren Koca, vaka artışını, 'hasta' ve 'vaka' ayrımıyla açıkladı. Koca buna göre, günlük vaka sayısının açıklanan hasta sayısından 20 kat fazla olduğunu doğruladı.

30 Eylül 2020 - 21:32

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

'Ölüm sayıları gerçeği yansıtmıyor' iddialarına yanıt veren Koca, "Ölüm sayıları hakkında ilginç iddialar var. Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar, nereden dayanak alıyor? Türkiye'de ölüm kaynaklar iki kaynakta toplanıyor. Belediyelerimizin e devlet tabanında yer alan defin sayıları, diğeri TÜİK.Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemek isteyen, kendi itibarını zedeler. Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur" dedi.

Günlük koronavirüs verilerini de açıklayan Bakan Koca, Türkiye'de son 24 saatte 112 bin 98 Covid-19 testi yapıldıığını 1391 kişiye hastalık tanısı konulduğunu bildirdi. Koca'nın açıklamasına göre, bugün salgın nedeniyle 65 kişi hayatını kaybetti.

Koca, vaka sayılarının açıklanandan 20 kat daha fazla olduğu yönündeki iddialarına yönelik ise, "Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur. Mücadelede de özellikle şu dönemde gizlenerek herhangi bir şey yapılmıyor, gizlenerek yapılmıyor. Bütün pozitif tespit edilen vakalar üzerinden yapılıyor" ifadelerini kullandı.

'HER VAKA HASTA DEĞİLDİR'

Artık dalgalardan, piklerden değil, tedaviden, bağışıklıktan bahsediyoruz. Şimdi daha çok taşıyıcıdan, hastadan, ağır hastadan söz ediyoruz. Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. Filyasyon ekiplerimiz ağırlıkla bunları tespit ediyor. Bunların salgın açısından önemi bulaştırıcı yani taşıyıcı olmalarıdır.

Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl dikkat konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen, kalan kişiler ise bulgusu olup tedavi altına alan hastalardır. Bir kısmını evde bir kısmını hastanede tedavi ediyoruz. Ağır hasta tanımı nedir? Covid-19'un viral solunum yolu enfeksiyon olmanın ötesine geçip sistemik hasta halini alması, dış desteğe ihtiyaç duyması halinde ağır hasta diyoruz. Entübe olan hastalarımızı bu şekilde rapor ediyoruz.

Testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesi ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir. Sahadaki mücadele ile hastanedeki mücadele de artık kısmen ayrıdır. Bunlar anlaşıldığı zaman herşey önem sırasında yerini bulur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1. lig ekibinde 15 vaka birden
1. lig ekibinde 15 vaka birden
“KIZILAY İZMİR SENİNLE”
“KIZILAY İZMİR SENİNLE”