Reklam
Reklam

Yanar, "İstanbul Sözleşmesi uygulansın"

Yanar, "İstanbul Sözleşmesi uygulansın"
29 Kasım 2020 - 10:47

DİSK Emekli Sen Karabağlar Şube Sekreteri Şengül Yanar, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” dedi. 

DİSK Emekli Sen Karabağlar Şubesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü için açıklama yaptı. Şube başkanı Bünyamin Yolal’ın da yer aldığı alanda açıklamayı Şube Sekreteri Şengül Yanar okudu. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nü bu yıl salgın koşullarında karşıladıklarını ifade eden Yanar,  “2018 yılından itibaren ağırlığı artan ekonomik kriz ve 2020’deki Covid-19 pandemisiyle birlikte katmerleşmektedir. Covid-19 pandemisinin yarattığı toplumsal ve ekonomik sorunlar, var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirerek kadınların evde, sokakta ve işyerlerinde daha çok fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalmasına ve hatta yaşam haklarının ellerinden alınmasına neden oluyor. Türkiye’de 2020’nin ilk on ayında en az 229 kadın öldürüldü, 122 kadın tacize uğradı, 226 çocuk istismar edildi ve 79 kadın tecavüze uğradı” diye konuştu.

KADIN İŞSİZLİĞİ ARTTI

Yanar, salgın ile birlikte kadınların ev içi yükü de ağırlaştığının altını çizerek, “ Okulların kapatılması ya da uzaktan eğitime geçilmesi ile çocuk bakımı, yaşlı bakımı ile artan iş yükü, uyulması gereken hijyen kuralları, temizlik işleri, geleneksel olarak kadına yüklenen toplumsal cinsiyet rolü gereği kadınların omuzlarına yıkılmıştır. Ev içi iş yükündeki artışın yanı sıra, piyasada daralan istihdam olanaklarının kadınların işgücüne katılımını ve istihdamını azaltmış, kadın işsizliği çığ gibi büyümüştür. Kadınlar olarak, evde ve kamusal alanda karşılaştığımız şiddet ve ayrımcılıkla çalışma yaşamında da yüz yüze olduğumuz bir gerçektir. Daha işe alım sürecinden başlayan ve tüm çalışma yaşamlarına sirayet eden bu durum pandeminin ve ekonomik krizin etkisiyle perçinlenmiştir. Son bir yılda kadın işgücü 763 bin, kadın istihdamı yarım milyon kişi azaldı. Kadın işsizliği ise resmi rakamlara göre 1,5 milyona yaklaştı, geniş tanımlı kadın işsizliği 4,3 milyonu geçti. Covid-19 döneminde kadınların iş ve istihdam kaybı toplamda yüzde 45’i aştı. Bütün bu veriler göstermektedir ki, kadınlar, Covid-19’un yarattığı işsizlikten ve istihdam kaybından çok daha fazla etkilenmiştir” sözlerine yer verdi. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE TALEPLER

Yapılması gerekenleri sıralayan Yanar, “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulansın! ILO’nun geçen yıl kabul ettiği 190 no.lu ‘İşyerinde Şiddet ve Tacizin Önlenmesi’

Sözleşmesi ülkemiz tarafından da onaylansın! İktidarın politikalarında kadın istihdamını artırmak için önerilen esnek çalışma biçimlerine karşı tam zamanlı ve güvenceli istihdam olanakları yaratılmalıdır. Covid-19 pandemisinin yarattığı krizden en çok etkilenen sektörlerde iş ve gelir kaybına uğrayan

kadınlar için özel önlemler geliştirilmelidir. Salgın süresince bütün işçiler süre koşulu aranmaksızın işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmalıdır. Tüm işyerlerinde, hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş ve üzerinde olanlar Covid-19 salgını süresince idari izinli sayılmalıdır” açıklamasını yaptı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum