Reklam
MYK'da değişiklik olur mu?
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

MYK'da değişiklik olur mu?

05 Ağustos 2018 - 18:02 - Güncelleme: 05 Ağustos 2018 - 18:05

CHP ve Türkiye gündemini 24 Haziran'ın hemen ertesinden bugüne meşgul eden imza sürecinde sona geldi. Kesin sonuç yarın (6 Ağustos) verilecek. Görülen o ki Olağanüstü Kurultay için yeterli imza toplanamadı. Ama imzacı kanadın halen bir hamlesi daha var. O da yargıya gitmek. Gurup adına açıklama yapan Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün; "Partimizle mahkemelik olmayız. Ancak olağanüstü kurultay için imza veren kurultay delegelerinden yargıya başvuranlar olursa onların da özgür iradesine karışamayız" sözlerine bir kesim tarafından yargıya gidilmeyecek anlamı yüklense de durum farklı.

Bu açıklama bazıları için CHP içinde yargı yoluna gitmek için bir işaret olarak değerlendiriliyor. Geçmiş süreçlerde yaşananlardan bu anlamın çıkması da çok doğaldır. Hatırlanacağı üzere geçmiş yıllardaki benzer durumda ekipler yargıya gitmese de bir yada bir kaç delege öne sürülerek bu yolu kullanarak CHP'yi yargıya götürmüştü.

Söğütözü'nde bulunan Anadolu Bulvarı No:12'deki CHP Genel Merkezi koridorlarında imza süreci sonrası bir değişim yaşanacağı konuşuluyor. En erken ihtimal ile Kurban Bayramı sonrasında yapılacak bu değişimde en fazla 2-3 kişinin MYK dışında kalması bazı isimlerin ise koltuğunun değişmesi bekleniyor.

Kimler Değişecek?

Bu isimlerden ilki Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan. Özkan'ın özellikle son dönemde yaptığı açıklamalar ve girdiği tartışmalar nedeniyle topladığı tepkiden dolayı değiştirileceği konuşuluyor. İkinci isim ise; Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel. Adıgüzel'in, çalıştırılmayan seçim sistemi ve bu konuda genel merkez bilgisi dışında bazı haber kanallarına mesaj yoluyla katılması nedeniyle değiştirileceği iddia ediliyor.

Değiştirilecek son isim ise Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan. Bu isim ile ilgili gelen tepkiler nedeniyle değiştirileceği konuşuluyor. Bu arada Tezcan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elini rahatlatmak için görevden feragat ettiği konuşuluyor. Tezcan değişmesi en kesin olan isim olarak duruyor. Zaten Tezcan, Genel Merkez'deki personel ile vedalaştı.

Kimler Gelecek?

Kimlerin yeni MYK'da yer alacağı konusu ise tam bir muamma. Zira buradaki ana denge İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un hangi göreve getirileceği konusu. Koç; Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olur ise yerine Faik Öztrak'ın getirilmesi bekleniyor.

Öztrak'tan boşalan göreve ise İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'nin getirileceği iddiası var. Böke'ye görev verilmesi iki anlamda önemli. İlki, imzacılara destek veren Sol Kanadın tekrar kazanılması. Diğeri ise CHP için önem arz eden illerin başında olan İzmir'den bir ismin MYK'da yer alması.

MYK'da boşalan koltuklar için adı geçen diğer isimler şöyle; İstanbul İl eski Başkanı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı. Yalnız Salıcı'ya yakınlığı ile bilinen Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz'ün 11 delege ile Muharrem İnce'ye destek vermesi en büyük handikabı. Salıcı, Haluk Koç Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmaması halinde İstanbul'daki başarılı il başkanlığı nedeniyle bu göreve düşünülüyor.

Gençlik Kolları eski Genel Başkanları'ndan Yunus Emre. Emre'nin MYK'da gençlik kollarını temsil eden Onursal Adıgüzel'in yerine getirilmesi bekleniyor.

Bir diğer isim ise Bülent Kuşoğlu. CHP içindeki sol kesim tarafından sıkça eleştirilen eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yakınlığı ile bilinen Kuşoğlu'nun adı da MYK için geçiyor. Kılıçdaroğlu gibi SGK kökenli olan Kuşoğlu'nun en büyük handikabı ise merkez sağdan gelmesi ve bu siyaseti CHP içinde de sürdürmesi.

Kılıçdaroğlu'ndan muhaliflere görev

Öte yandan genel merkezde konuşulan bir diğer konu ise, geçmişte Kemal Kılıçdaroğlu'na aldığı bazı kararlar nedeniyle muhalefet eden ve MYK dışında kalan isimlerin tekrar yer bulabileceği iddiası. Bu konuda temel kriterde Muharrem İnce için imza harekatı içinde olan isimler ile yakınlıkları olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar