Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

Siyaset-İktisat Münasebeti!

10 Kasım 2017 - 16:54 - Güncelleme: 10 Kasım 2017 - 17:12

Yazının başlığına bakıp "parası olmayan siyaset yapmasın" dediğimi sanmayın. Günümüzde siyasetin geldiği nokta iktisat bilimi ile kesişmesi olmuştur. Malumunuz iktisatın temel felsefesi "arz ile talebi buluşturmasıdır." Siyasette de artık bu temel felsefe var.

Ortaya sunulacak aday arzı, vatandaşın istemi ise talebi oluşturuyor. Son dönemde siyasi partilerin aday arayışlarına bakarsak bu ikisini buluşturmak için arayış içerisinde olduklarını çok net görebilirsiniz.

Bu bağlamda yeni dönemde partiye yük olacak, partinin taşıyacağı değil partinin oyunu arttıracak ve en iyi şekilde temsil edecek aday arayışı var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları ile bu kriterlere “Sayıştay Baskısı” ile Adliye Koridorları'na düşse bile hakkını göğsünü gere gere anlatacak partisini savunup ezdirmeyecek aday maddesine eklendi.

Özellikle arz edilenin cazibesini arttırmak için kenti ile barışık ve sıcak ilişkiler kurarak kendisini ile partisini anlatabilen ve sevdirebilen, vizyoner kentli bir tip aranıyor. Bu kriterler için İzmir’i baz alırsak Piriştina, Eskişehir'i baz alırsak Büyükerşen modeli aranıyor.

Bu anlamda babadan gelen avantaj ile günün yarısını esnaf ve mahalle ziyaretleriyle geçiren Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, esnaflıktan gelen tecrübesine dayanarak her sabah esnaf ve çalışanlar ile buluşan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Almanya'da başladığı siyasetten aldığı Avrupa Sosyal Demokrasi kültürünün olmazsa olmazı olan halk tipi siyaset ile Maltepe'de çığır açan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve mesleği doktorlukta olduğu gibi vatandaşı dinlemek için onlarla sık sık buluşan ayaklarına kadar giden Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak gibi isimler ön plana çıkıyor.

Hele de büyük kentlerde CHP'ye oy veren merkez sağın siyaset hayatına yeni giren İyi Parti çatısı altında yeniden toplanma ihtimalini düşünürsek CHP'de önümüzdeki dönemde bu kriterler aday belirlemenin olmazsa olmazı olacaktır.

GönderMe1: İlçe kongrelerine sayılı günler kala bir çok ilçede net bir aday adı öne çıkmaması dikkat çekici. Bu süreçte pazarlıkların tam gaz sürmesi ise bana CHP'de bazı isimlerin 2019 yılında yapılacak seçimlerin öneminden bihaber olduğunu düşündürttü.

GönderMe2: Sevgili dostum Mithat Umutoğulları ile birlikte 92.2 frekansından yayın yapan Radyo Egepostası'ndaki Gün Ortası isimli programımızda CHP'nin önemli isimlerinden Alaattin Yüksel'in verdiği birlik beraberlik mesajı cidden önemliydi, sayın Yüksel'in bunu parti tabanına anlatmasını elzem olarak gördüğümü belirtmek isterim.

GönderMe3: Ak Parti'nin 29 Ekim'de başlattığı Ve benim Atatürk Açılımı dediğim siyasetteki yeni yolu ilginç yerlere ulaştı. İzmir İl Başkanlığı 100 bin Atatürk Posteri bez dağıtarak topa hızlı girdi. Bence bundan önce partililerine Atatürk'ü anlatsalar daha iyi olur. Zira yıllardır Anti Kemalist siyaset ile oy topladıklarından parti tabanı bu açılımı anlayamamış durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum