Reklam
Reklam
SORUNLAR SORUMLULAR
Reklam
Azimet GÜRBÜZ

Azimet GÜRBÜZ

SORUNLAR SORUMLULAR

28 Mart 2020 - 17:54

Dünyada tüm uluslar, bu CORONA VİRÜS salgınına karşı, önemli bir savunma refleksi sergilemektedirler. Sağlık, insanların ekonomik sorunlarından daha önde gelen istekleri olduğundan, konuya olağanüstü duyarlılık göstermektedirler. Herkes, ağzını açmış, ülke hükümetlerinin aldığı tedbirlere bakmakta.  Hastalığın ya da virüsün kesin bir ilacı olmadığından, ayrıca yayılma hızı hayli yüksek olduğundan, insanlara kendilerini toplumsal ilişkilerden tecrit etmekten başka,  önerilen daha akıllıca bir yol görülmemektedir. Ancak tecrit ya da ayrışmanın kısmı yapılmasının  mantıklı bir yönü olmadığı ortada. Tek hedef, hastalığın kontrol altına alınarak bir yere hapsedilmesi olduğuna göre, tecridin de, dünyada çağdaş toplumların aldığı örneklere uygun olması gerekir. Bunların nelerden ibaret olması gerektiğini “DEVLET AYGIT”ını yöneten siyasi iktidarın belirlemesi gerekir. Ne yazık ki AKP iktidarı “biz bu konuya çalışmamıştık” dercesine palyatif, saatlik, günlük, haftalık tedbirler alarak, belirttiğim “AYGIT”  vatandaşını korumak gibi tüm diğer görevlerinden daha değerli, öncelikli ve önemli görevi olamayacağı gerçeğinden habersiz davranıyor.  Devlet aygıtını, kuran yurttaşlar bu nedenle, vergi veriyor, askerlik, yapıyor, memurluk yapıyor. Devlet  “vatandaşını korumayı” yalnız birleriyle savaşarak yaptığını  sanmasın. Bu da olağan üstü bir durumdur. Deprem, sel, vb doğa felaketleri de buna dahildir. Bu konularda DEVLET’in her an, plan, proje vb hazırlıkları olmalıdır. Felaket olduktan sonra dur bakalım ne olacak diyemez.  

İşin sağlık yönü gerçekten çok ciddi olaylara neden olabilecek niteliktedir. Velev ki bu konuda kendi kendimizi koruyarak en az kayıp veren bir toplum olduk. Bu durumu başarabilmek çok kısa sürede olamayacağına göre, ekonomik yansımaların karşımıza çok acı gerçekleri çıkaracağı açıktır. Bu acı gerçekler Hazine ve Maliye Bakanı’nın sorunu küçümseyerek, gülümseyerek aklında çok basit çözüm önerileri varmış gibi basite alınacak bir durum olmayacaktır.

CHP Genel Başkanı’nın Parti Liderlerine gönderdiği mektubunda; yaptığı değerlendirmelerin , “felaket” değil, kötümser senaryo, gerçekten ürkütücü.  “Vaka sayısının 10 bin ile 100 bin arasında olduğu varsayıldığında; Haziran Ayında  $ kuru kontrol edilemeyecek boyuta gelecek, kur  zorunlu olarak sabitlenecektir tahmini yapılıyor. Bu senaryoda tarım sektörü 7 puan, sanayi 15 puan, inşaat sektörünün 3,5 puan, küçülebileceği belirtiliyor. Bu gelişmelerin sonunda 3,9- 6 milyon kişinin işsiz kalacağı ve enflasyon oranının da 20 ile 30 puan artacağı tahmin ediliyor.”

Güvenilirliği iki yıldır tartışılan ekonomimizde durumun “kötümser” senaryolardan daha beter olacağı açıktır. Hükümetin çalışan, dar gelirli küçük esnaf, küçük üretici ve tarım için zaten kağıt üzerinde de olsa bir önerisi bulunmamaktadır. Tedbir olarak sunduğu “kredi pompalama” yönteminin devlet bankalarını bilemem ama, diğer bankaların itibar etmeyeceği bir yöntem olacağı açıktır. Bu virüs olayını tartışmadığımız günlerde bankalardaki “tahsili gecikmiş”, ya da tahsili mümkün olmayan kredi oranı %6-7 olarak gazete sayfalarına yansıyordu.Toplum olarak hem sağlık açısından hem de ekonomik olarak gerçekten zor günler bizi bekliyor. AKP İktidarı bugüne kadar ülkenin önemli sorunlarını nasıl çözemeyip, toplumun başına bela ettiyse, bu kez sanki daha beteri olacaktır. Konuları kavramış inisiyatifi ele almış bir yönetim tarzı sergilenemiyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Erdoğan Yıldırım
  2 ay önce
  AB ülkeleri sosyal devlet olmanın tüm vasıflarıyla halkına, yanınızdayız korkmayın derken, gerici iktidar halkına bankadan faizi ile birlikte borçlanmayı öğütlüyor. Sn.cumhurbaşkanımız şov olsun diye yedi maaşını bağışlarken, bütçede 5,5 milyar liralık örtülü ödeneğinden hiç bahsetmiyor. Sarayın günlük 4,5 milyon giderini P azaltacağım diyemiyor!
 • Zeynel kayaturan
  2 ay önce
  Şatır satır doğrudur makaleniz aydınlattığı için teşekkür ediyorum

Son Yazılar