Reklam
Reklam
SURİYE YANLIŞI TAMAM DA, PKK/PYD TELAŞI NİYE?
Reklam
Azimet GÜRBÜZ

Azimet GÜRBÜZ

SURİYE YANLIŞI TAMAM DA, PKK/PYD TELAŞI NİYE?

14 Ekim 2019 - 20:31

Suriye’de yaşanan olayları, özellikle “sol”cu olarak ortaya çıkanların önemli bir kısmı olayları olgulara bakarak, değerlendirmek yerine, duygularının esiri olarak diyalektik değişimi görmemezlikten gelerek, yaptıkları tanımlar , hem gelişmeleri açıklamaktan uzak, hem de dünyada yaşananları, bilerek ya da bilmiyerek göz ardı ediyorlar. Öncelikle olayların Türkiye – Suriye ilişkilerinin özeline girmeden, dünyadaki değişimi görmemiz gerekiyor.  BOP politikaları oluşturulurken Sovyetler dağılmış, ABD dünyanın kendi liderliğinde TEK KUTUP’luya döndüğünü ilan etmişti.  Devletleri ırk ve mezhep bazında bölüp, 24 ülkenin sınırlarını değiştireceklerini  öngörüyordu. En büyük tezleri “ılımlı İslam” olarak niteledikleri,  laikliği dejenere eden Türkiye’deki benzer siyasi iktidarlar oluşturup hedeflerine varmaktı.  Fakat dünya artık ABD’nın kendini “BAŞ” ilan ettiği tek kutuplu dünya değil.  
Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ABD’yi derinden etkilemektedir. Bugün ÇİN yılda 2.trilyorn ile-2.5 trilyorn $ ihracat yapmaktadır.  Yıllık döviz fazlası 450-500 milyar $ dır. Aynı şekilde Rusya Federasyonu  enerji ihracatında yıllık 200 milyar $ döviz fazlası elde etmektedirler. Oysa 20 sene önce dünyada bu ekonomik olgu yoktu. Dünyanın tüm zenginlikleri ABD-AB ülkelerine akmaktaydı. ABD-AB ve onların bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kiralık kalemleri,  gümrükleri sıfırlayın, sınırları kaldırın çağımız “GLOBALLEŞME” çağı diyorlardı. Oysa ne oldu? Trump en büyük ekonomik kavgasını Türkiye, AB Ülkeleri ve ÇİN ile gümrük duvarları ve gümrük hadleri üstüne yapıyor. Ülkemize karşı demir ve yassı çelik üzerine koyduğu gümrük hadlerine kimse ses çıkarmadı. Eğer değişime inanıyorsak,  Amerika’nın yaşadığı  bu ekonomik kayiplar, Suriye politikasına, hatta Ortadoğu politikalarına  mutlaka yansıyacaktı.  Çünkü;  “Ekonomik veriler de ABD açısında hiç iç açıcı değil. Yeni muhafazakarların başlattığı bu savaş, Amerika’ya çok pahalıya mal oldu. Dünyadaki en büyük 500 şirket arasına 129 şirket sokarak, listede 121 şirketle yer alan Amerikalıları Çin geçmeyi başardı. 1999 yılında Çinlilerin listede sadece 8 şirketi vardı. Finans alanında da durum pek farlı değil. Dünyanın en büyük 10 bankası arasında ilk 4 banka (Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), China Construction Bank Corporation, The Agricultural Bank of China, Bank of China Ltd.) Çinlilere ait. Beşinci sırada HSBC Holdings ile İngilizler yer alıyor. ABD ancak, JPMorgan Chase ile 6’ncı sırada yer alabildi. İlk 10’da sadece 2 Amerikan bankası kaldı. Anlayacağınız küresel sermaye yer, dolayısıyla taraf değiştirdi. Bu alanda dünyada ciddi bir savaş var.”(1)
ABD Başkanı Trump’ın şu mesajı bir feryadın dışa vurumu değil mi? “Bizi Ortadoğu bataklığına sokup, 8 trilyon dolar ve binlerce insanımızın hayatına mal olan (karşı tarafınkini sayarsanız can kayıpları milyonları bulur) politikacılar, şimdi bizi orada tutmak için savaş veriyor. (2) (1-2 Osman Başıbüyük) 
Türkiye ile Suriye’nın durumunu ve ABD’nın çekilmesini bu bilgiler ışığında değerlendirmeliyiz.  Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesi, bugün yanlışlarını düzeltmesi gerçeğine bu bilgilere göre bakmalıyız.  Türkiye’yi BOP politikaları kapsamında “ kendini tek kutuplu dünyanın patronu” gören ABD Suriye bataklığına sokmuştur. Bunun vebali ve sorumluluğu tamamıyla AKP hükümetine aittir.  Ancak zaman, ekonomik olgular ve bölge gerçekleri bu bataklıkta yürüyemiyeceğini AKP iktidarına göstermiştir. Yalnız; kafa bulanıklığı ABD’ye kültürel ve siyasi hayranlık  terör örgütlerine binlerce TIR silah göndermesine de seyirci kalmasını gerektirmiştir.  Bugün AKP Genel Başkanı’nın Trump’la yaptığı söylenen  “35 km ye  kadar güneye gidebilirsin”anlaşması artık bir tali meseledir. Görülecektir ki Suriye ve Türkiye askeri olarak karşı karşıya gelmiyeceklerdir. PKK-PYD’nın Rusya ve Suriye ile anlaştığı/anlaşacağı gerçeği tamamıyla niyet okumadır, somut gerçeklere aykırı bir durumdur.    Ayrıca Suriye sorununda, ABD çekilmişken Rusya’nın Türkiye’yi zora düşürmek için neden anlaşsınlar? Bunun akılla mantıkla bağdaşır bir yönü var mı? 
Azimet Gürbüz
14.10 2019 

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar