Reklam
Reklam
6 MAYISTA İNSANLIK SUSTU
Filiz BAHÇIVAN

Filiz BAHÇIVAN

6 MAYISTA İNSANLIK SUSTU

06 Mayıs 2018 - 23:33

Aylardan Mayıs ve yıl 1972.

Ankara'da güvenlik birimlerinde tüm izinler kaldırılmış. Sabaa karşı üç fidanın kalbi durdurulacak, bir daha düzene sisteme karşı gelimeyecek, o gencecik yüreklerin karşısında ezilmekten kurtulunacaktı. 

Çünkü o gençler yürekliydi, çünkü o gençler çıkarsızdı, çünkü o gençler halkları için mücadele ediyordu. 

Saat 00.30 olmuş Halit Çelenk ve Mükerrem Erdoğan evlerinden alınmışlar. Her iki avukat Cezaevi'ne doğru yola çıkmış. Ankara'da Mamak Askeri Cezaevi çok sayıda güvenlik kuvvetleri ve tanklar ile çevrilmiş. Bazılarının yüreğine su serpilecek oh kurtulduk dedirteceği bazılarınınsa yürekleri ilelebet kan ağlayacağı vakte dakikalar kalmış. 

Görevlilere telsiz ile komutlar gelmiş ve Deniz, Hüseyin, Yusuf'un bulunduğu hücrelerin kapısıab açılmış, Yusuf ve Hüseyin dahina önceden yazmış oldukları memektupları koyunlarına koymuşlar. Deniz ise daraağacına karşı mektubunu yazacakmış. Dışarıda herbiri için ayrı araç bekletiliyormuş. 

Ayakları zincire vurulmuş, elleri arkadan kelepçelenmil olarak dışarı çıkarılıp araçlara bindirmişler. 

Arabalar arka arkaya Merkez Cezaevi'ne yanaşmış. Koşuşturmalar ve hazırlıkların ardından araçların kapısı açılıp Deniz başgardiya odasına, Yusuf ilerideki başka bir odaya, Hüseyin mahkumların görüşme odasına getirilmiş. 

Deniz son mektubunu hazırlamadığından son mektubunu darağacının karşısından o söylemiş zabıt katibi yazmış. 

Baba..

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler. Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı fazla şeylerdir: 

Bu nedenle, ben erken gitmeyi normal karşılıyorum, ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir.

Seni, annemi, ağabeyimi ve kardeşimi devrimciliğin olanca ateşi ile kucaklarım.

Oğlun DENİZ GEZMİŞ 

Deniz mektubunu yazdırmakta iken avukatlarının aramanları bittince içeriye alınmışlar. Deniz onlara hoşgeldiniz  

demiş, bir ara infaz savcızı Sami Uğur, Deniz'e doğru eğilerek nasılsınız dediğinde Deniz  çok mutluyum ve rahatım yanıtını vermiş. Avukatları Deniz'e son arzusunu sormuş O'da cezaevindeki ve dışarıdaki  arkadaşlarına selam söylemelerini ve idam sehpasına nasıl gittiklerine tanık olmalarını istemiş.

Avukatları Deniz'e son arzusunu sormuş O'da cezaevindeki ve dışarıdaki  arkadaşlarına selam söylemelerini ve idam sehpasına nasıl gittiklerine tanık olmalarını istemiş.

Avukatları Denizin yanından ayrılıp Yusuf''un odasına gttiklerinde Yusuf hoşgeldiniz diyerek karşılayıp babası ve babasının nasıl olduğunu sormuş. Avukatları bir diyeceğin var mı diye sorduğunda Yusuf, Biz inanıyoruz ki bu mücadele bizim ölmemizle son bulmayacak . 'Son bir kez Denizi görmek istiyorum' demiş. İnfaz savcısı bunu gereksiz görmüş olacak ki neden gerek gördüğünü sormuş. Avukatları idam hükümlülerinin son istekleri yerine getirilir sakınca yoktur diyerek Yusuf'u, Deniz''in odasına götürmüşler. Ayakları zincirli,elleri kelepçeli iki fidan dallarını olanca gücü ile birbirlerine sarmış ve yaprakları ile kokuları ile vedalaşmışlar.

Avukatlar Hüseyin' in odasına doğru yola çıkmışlar  ve Hüseyin de onları "Hoşgeldiniz" diyerek karşılayıp, babasını sormuş. Avukatları baban seninle gurur duyuyor dedikten sonra  Hüseyin'de aynı istekte bulunmuş ,Yusuf, Deniz ile son kez karşılaştırılmış.

Gitme vakti gelmiş , ayaklarındaki  prangalar çıkarılmış. Beyaz elbiseleri gelinlik misali giydirilmiş.

Onlar alınları açık, başları dik, yüreklerinde korku olmadan utanç duymadan halkı için vatanı için canlarını vermekten çekinmediler ve bunun gururu ile 42 sene önce bugün göğe gittiler.. 

Deniz'in göğe gelin oluş saati:  01,25 Denizin nabzı atıyormuş öylece  dönüp duruyormuş ve saat : 02.15 'te boynundaki ip kesilmiş.

Yusuf'un göğe gelin oluşu saati : 02.25 .O'nunda bedeni öylece dönüp duruyormuş boynundaki sicimi seyreden gözler Yusuf'un dönmesi  durduğunda 02.50 de ipini kesmişler.

Hüseyin'in göğe gelin oluşu saati: 03.00 'te. Üç fidan sonsuzlukta..

Ve üçünün babasına haber verildi. Halkı, vatanı  için canını çekinmeden feda eden evlatlarının naaşlarını almaya gelmişti babaları.

Baba Hıdır İnan oğlunu görmek istediğini söylemiş. Deniz,Yusuf,Hüseyin yıkanmak üzere yanyana üzerleri örtülmüş olarak uzatılmışlar.Baba Hıdır İnan yüzlerini açıp önce Deniz'i sonra Yusuf'u sonra da oğlu Hüseyin'i  alınlarından öpmüş.  Vatan ve 

Bağımsız Türkiye sağolsun demiş.

6 Mayıs üç fidanın katledildiği Türkiyenin tarihine geçen kara bir lekedir.

Sustu 6 Mayısta...
Ankara sustu, faşistler sustu, olmayan vicdanları sustu, insanlık sustu ..

Selam olsun Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan gibi ölenlere.

Sizleri saygıyla anıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar