DİNLERİN ENSEST İLİŞKİYE BAKIŞI!
Reklam
İlknur KILIÇ

İlknur KILIÇ

DİNLERİN ENSEST İLİŞKİYE BAKIŞI!

01 Eylül 2017 - 01:20

Allah bir ayetinde ''Dedi ki: "kiminiz kiminize düşman olarak, hepiniz ordan inin. Artık size Benden bir yol gösterici gelecektir; kim Benim hidayetime uyarsa artık o şaşırıp sapmaz ve mutsuz olmaz." (Taha Suresi, 123) buyurur.
Ayetten de anlaşıldığı üzere yeryüzüne sadece Adem ve eşi inmemiş, aynı nefisten yaratılan diğer insanlar da inmiş. İslam'da ne ilk anda ne de sonra ensest ilişki olmamıştır. Allah Nisa Suresi 23. ayette ensesti, ve hatta kişiyi emziren süt anne ve süt kardeşle evliliği yasaklamıştır.
Sizlere anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerin kızları, kız kardeşlerin kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri ve kendileriyle (gerdeğe) girdiğiniz kadınlarınızdan olup koruyuculuğunuz altında bulunan üvey kızlarınız -onlarla gerdeğe girmemişseniz, size bir sakınca yoktur-, sizin sulbünüzden olan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir araya getirdiğiniz (evlilik) haram kılındı. Ancak (cahiliye de) geçen geçmiştir. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nisa Suresi, 23)
Kutsal kitabımızda ensest ilişkinin yasaklandığı açıkça görülmektedir. Son günlerde sıklıkla gündeme gelen bu iğrenç ilişki türü dinen sakıncalı olduğu gibi, vicdan, akılda, bilimde bu sapkın ilişki türünü reddeder. 
Dinimize göre ne bir baba 9 yaşındaki kızına şehvetle bakabilir, ne de bir erkek çocuk annesinin diz kapağından tahrik olabilir. Çocuklarımızı gerçek ve vicdana, ilme dayalı kardeşlik, birlik duyguları ile yetiştirebilirsek bu ne olduğu belirsiz sapıkça düşünce ve ilişki tarzlarından kurtarabiliriz. 
Yine bu sorunun dünyanın değişik kültürlerinde farklı kesimlerinde görülmekle beraber toplumun genelinde kınanmaktadır. 
İncil ve Tevrat’a baktığımız da ise çelişkiler görmekteyiz. Kur’an açıkça yasaklamış iken diğer din kitaplarındaki anlatımları yorumsuz olarak paylaşıyorum.
“Üstelik, Sara gerçekten kız kardeşimdir. Babamız bir, annemiz ayrıdır. Onunla evlendim.” – Yaratılış 20:12
“Onu kutsayacağım; ondan sana bir oğul vereceğim. Onu kutsayacağım ve ulusların anası olacak. Halkların kralları onun soyundan çıkacak.” – (17 :26 )
Babandan ya da annenden olan, ister seninle aynı evde doğmuş olsun, ister olmasın üvey kız kardeşlerinden biriyle cinsel ilişki kurmayacaksın .Lev.18:9
"Annesinden ya da babasından olan kız kardeşiyle yatana lanet olsun!' "Bütün halk, 'Amin!' diyecek.-Tekr. 27:22
Lut’un kızları bir gün babalarını sarhoş edip, babalarının yatağına girer ve cinsel ilişki kurarlar.Babaları ne hikmetse olayları anlamayacak kadar sarhoş olmasına rağmen iki kızını da hamile bırakacak kadar da ayıktır. 
Büyük kız gidip babasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.-Yar.19:33
Küçük kız babasıyla yattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi. - Yar.19:35
Amram adındaki adam öz halasıyla yasak ilişki yaşar ve evlenir. Bu evliliğinden de Harun'la Musa doğar.Hala yada teyzeyle evliliği kesinlikle yasaklayan Tanrı yine kendi emrini tutturamamış, sevgili kulları hısımlarıyla evlilik yapmıştır. Bu ensest ilişkiden de koskoca bir peygamber çıkacaktır ; Musa !!
Amram halası Yokevet'le evlendi. Yokevet ona Harun'la Musa'yı doğurdu. –Çık.6:20
"Teyzenle ya da halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü yakın akrabanın namusudur. İkiniz de suçunuzun bedelini ödeyeceksiniz.” - Lev.20:19 
Halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o babanın yakın akrabasıdır .- Lev.18:12
"Teyzenle ya da halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü yakın akrabanın namusudur. İkiniz de suçunuzun bedelini ödeyeceksiniz.” - Lev.20:19 
"Annesinden ya da babasından olan kız kardeşiyle yatana lanet olsun!' "Bütün halk, 'Amin!' diyecek.-Tekr. 27:22
Ey akıl, vicdan, ilim sahibi insan yorum sizin!..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar