Reklam
Reklam
Reklam
Pınar ÇORUHLU

Pınar ÇORUHLU

[email protected]

COVİD-19 VE GIDA GÜVENLİĞİ

10 Mayıs 2020 - 18:47

Kasım 2019’da Çin’den başlayarak şu anda dünyayı tamamen sarmış olan COVID-19 virüsü ile tüm Dünya mücadele etmektedir. Virüsün yok edilmesi için özellikle önlemler kapsamında; karantina uygulamaları, sınırların kapatılması, ulaşımın engellenmesi, sokağa çıkma yasağına kadar varan önlemlerin alınması tarımsal ve hayvansal üretimin, gıda üretim ve tüketimini nasıl etkileyeceği ve devamının nasıl sağlanacağı en önemli konular arasında yerini almaktadır. 

Fakat insanların yaşamının devamlılığı için gerekli gıdaların temini için tarımsal faaliyetler ve gıda üretimi devam etmek zorundadır. Bu nedenle gerekli olan önlemler alınarak gıda üretiminin devamı bu süreçte sağlanmaktadır. 

Peki COVID-19 virüsü yiyeceklerden bulaşır mı?

COVID-19'a neden olan yeni koronavirüsün gıda ile bulaşabileceğine dair şuana kadar bir kanıt yoktur. Virüs öncelikle enfekte olan kişilerin öksürme ve hapşırma ile dışarıya yaydıkları damlacıklara başka bir kişinin maruz kalmasıyla bulaşmaktadır.

COVID-19'a neden olan SAR-CoV-2, yiyeceklerde büyüyüp hayatta kalabilir mi?

Bu virüs yiyecek üzerinde büyüyemez. Uygun koşullarda bakteriler gıda üzerinde büyürken, COVID-19’ a neden olan virüs çoğalmak için yaşayan bir konakçıya ihtiyacı vardır. Nesnelerde, yüzeylerde ve gıda ürünlerinde virüs, hayatta uzun süre kalamamaktadır. 

Yediğimiz yemeğin güvenli olduğuna nasıl emin olabiliriz?

COVID-19’dan kaçınmanın en iyi yolu kişisel hijyen kurallarına uymak ve bunu alışkanlık haline getirmektir. Ellerimizi her zaman en az 20 saniye sabun ve suyla yıkamalıyız. Sonrasında dezenfe etmeliyiz.

Alışverişten sonra, yiyeceklere dokunmadan önce ve hazırlanırken, yemekten önce ve lavaboyu kullandıktan sonra. Yiyecek hazırlama da kullanılan tüm ekipman ve yüzeyler yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Tüketici olarak yiyecek alışverişine nasıl güvende olabilirim? Gıda paketleme konusunda endişelenmeli miyim?

Pazarda veya süpermarkette yerel olarak uygulanan önlemlere uymak ve gıda ürünlerini seçerken veya alırken diğer insanlardan fiziksel mesafeyi korumak son derece önemlidir. Gıda ambalajının kullanılması deneysel koşullar altında virüs, ambalajlamada kullanılan plastik veya karton gibi çeşitli yüzeylerde hayatta kalabilir, ancak bu durumun bir insanı hasta etmek için yeterli olmadığı belirtilmektedir. Yiyecekleri paketinden çıkardıktan sonra daima ellerinizi yıkayın. Ek önlemler arasında kullandığınız yüzeyleri silmeli ve dezenfekte etmelisiniz. Yiyecek ve gıda paketlerini kullanırken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçınmalı ve tekrar kullanılabilir alışveriş torbalarını düzenli olarak yıkamalısınız.

Gıda işletmeleri hangi önlemleri alabilir?

Gıda Güvenliğinin sağlanmasında öncelikli sorumluluk gıda işletmecisinindir. 

Gıda işletmeleri ve işletmecileri hijyenik koşulları sağlamalı ve standart işletme prosedürlerini güçlendirmelidir. Sıkı personel hijyeni ve sosyal mesafenin korunması çok önemlidir.

Çiftçilerimiz için, tarlalarda alınacak, hayvancılık işletmelerinde, gıda işletmelerinde, kümeslerde, seralarda, mezbaha ve kesim yerlerinde, fırın ve unlu mamul üretim tesislerinde, veteriner hekimlerimizin alması gereken gerekli tedbirler ve bilgilendirmeler Tarım ve Orman Bakanlığımız Tarafından yürütülmektedir.

Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyen eğitimi gibi personel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaları, virüsün yayılmasını önlemede büyük önem taşımaktadır.

Gıda güvenliği düzenleyicileri ne yapıyor?

Biliyoruz ki evde kalsak da gıda kıtlığı yaşamamak için gıda üretim ve tedarik zincirindeki tüm çalışanlar bizler için çalışmaya devam etmektedir. Bu nedenle tüm çalışanları sağlıklı ve güvenli tutmamız gerekmektedir. Bu nedenle EFSA, FAO otoriteler gibi biz de Ülkemizde gıda güvenliği ve insan sağlığı için gerekli rehber ve eğitimler Tarım ve Orman Bakanlığımızca verilmektedir.   

Bakanlıkça bünyesinde Covid19-Korona Virüs değerlendirme ve takip çalışmalarını yürütmek üzere bir Çalışma Grubu oluşturulmuş, 7/24 çalışmalarını sürdürmektedirler.

Bakanlık tarafından 81 ilde il ve ilçe müdürlüklerine gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümleri tebliğ edilmiştir.

Gıda denetim ekipleri, açıkta satılan gıda maddelerinin arzında hijyen kurallarına azami özen gösterilmesini sağlayacak, gerekli özen göstermeyenlerin ürün arzına izin verilmemesi için denetimlerini sürdürmektedirler. Durumun hassasiyeti nedeniyle gerekirse kolluk güçlerinden destek istenecek, il ve ilçe mülki amirlerle irtibat kuracaklardır. 

Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının ve koşulları tüm il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinde görevli kontrol görevlileri tarafından denetlenmektedir.

 

 

‘Evde Kal Türkiye’

YORUMLAR

  • 3 Yorum