Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

AMA OLSUN AYASOFYA İBADETE AÇILDI!

13 Temmuz 2020 - 14:57

2019 yılında 474, 2020 yılında şu zamana kadar 100’den fazla kadın katledildi ve ısrarla İstanbul Sözleşmesi 6284 sayılı kanun uygulanmıyor. Kadınlar çoğu zaman öldürüldükleri ile kalıyor ve katiller az ceza alıyorlar ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

2019 yılında Mor Çatı Kadın Sığınma Evine şiddetten dolayı başvuran kadın sayısı 944’tü (Ki bu rakam kayıtlı olanlar, kayıtsız olup şiddet gören kadın sayısı çok daha fazla). Kadına şiddet gün be gün artıyor ve yasalar kadınları yeterince korumuyor ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Neredeyse her ay kadınlar ve çocuklar ya tacize uğruyor ya da tecavüz ediliyor. Kadınlar ve çocuklar korunup suçlular yargılanacağına, çoğu zaman onlar suçluymuş gibi muamele görüyorlar. Kadınlar ve çocuklar kimsesiz adeta ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Binlerce faili meçhul dosya hala çözülmemiş durumda ve hatta, binlerce kayıbın bedenlerine bile ulaşılamadı. Cumartesi Anneleri 1995’ten bu yana 25 yıldır kayıplarını arıyor. İstedikleri sadece kayıplarına ulaşmak ve akıbetini öğrenip suçluların cezalandırıldığına şahit olmak. Fakat bunun yerine onlar terörist yaftası yemiş durumda, onlar için önemli ve sembol bir yer olan Galatasaray meydanı bile yasaklandı onlara ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

2015’te Diyarbakır’da katledilen barış güvercini Tahir Elçi’nin katili hala bulunup yargılanmış değil. 5 yıldan bu yana, çözülememiş davalar arasında yer almakta. Barış güvercininin bile katili bulunup yargılanmıyorsa, başkalarının durumu resmen muamma ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Transgender Europe’ın (TGEU) 2008’den bu yana yürüttüğü Trans Cinayetleri İzleme Projesi verilerine göre Türkiye dünyada en fazla trans cinayeti işlenen ülkelerden biri. Homofobinin yaygın olduğu bir ülke burası. Translar herkesle aynı haklara sahip olmalarına rağmen, onlara iş ve barınak verilmiyor çoğu zaman. Şiddete de uğruyorlar, katlediliyorlar da ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

TÜİK verileri doğrultusunda yapılan hesaplamaya göre işsizlik oranı yüzde 24,6 ve birçok esnaf dükkanını kapatmış durumda. İşsizlikten dolayı intihar eden kişi sayısı da çok fazla ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Zaten var olan geçim sıkıntısı, pandemi ile birlikte daha da ayyuka çıkmış durumda ve insanlar ciddi boyutta geçim sıkıntısı yaşamakta ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Yine TÜİK verilerine göre 2002’den bu yana 50 binden fazla insan intihar etti ve her gün birçok kişinin intihar ettiği düşünülüyor. Halkın çoğunluğuna ümitsizlik hakim ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

İktidar, çoklu baro sistemini getirmeye çalışıyor ve bundan dolayı barolar/avukatlar ayaklanmış durumda. Barolar/avukatlar/savunma yürüyor ve buna polisler sert müdahale ediyor. Adalet savunucuları engelleniyor, müdahaleye maruz kalıyor ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Resmi verilere göre şimdiye kadar 213 bin kişiye covit 19 teşhisi kondu ve bundan dolayı 5323 kişi yaşamını yitirdi. Virüsün aşısı henüz bulunmuş değil, hızla yayılıyor ve ikinci dalganın çok daha yıkıcı olacağı düşünülüyor ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Gelibolu’da 450 hektarlık orman ve tarım bölgesi yanıp kül oldu. Hem ağaçlar hem de hayvanlar yok olup gitti ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Muhalif olmalarından dolayı binlerce kişi, akademisyen, siyasetçi, gazeteci, sanatçı hapishanede tutsak edilmiş durumda. Herkesin özgür olduğu ve özgürce düşüncelerini ifade ettiği iddia edilen bir ülkede, farklı düşünün herkes tek tek hapsediliyor ama olsun, Ayasofya ibadete açıldı!

Ülkede birçok sorun var ve bu sorunlar çözümsüzlükle yüzleşiyor yıllardır ama sanki her şey güllük gülistanlıkmış gibi gündemlerin unutturulup gereksiz gündemlerin baş tacı edilmesi de bizim ülkenin özelliklerinden biri sanırsam!...

YORUMLAR

  • 1 Yorum