Reklam
Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

KISA KISA BİRKAÇ NOKTA

26 Haziran 2022 - 13:28

İnsan bir konuya dair bir şeyler yazacak oluyor ama öyle bir ülkedeyiz ki, siz o konuyu kaleme alana kadar binbir konu sıraya giriyor. Elbette her konuya değimek mümkün olmuyor. Ancak bazı konulara da değinmemek imkansızlaşıyor. De hadi başlayalım o vakit...

MARMARiS BİR PSİKOPATIN ELİNDE KÜL OLDU!

Marmaris yangını hepimizin yüreğini yaktı. 3 bin 417 hektarlık orman yok oldu. Ağaçlar öldü, hayvanlar öldü, doğa katledildi. Yangına dair Sacit Ayhan adlı kişi yakalandı ve suçunu itiraf etti. Neymiş, ailevi bir durumdan ötürü sinirlenmiş de ondan yakmış. Nasıl bir sinirlilik haliyse bu artık, planlı bir şekilde 3 ayrı noktadan çıkartmış yangını. Babasının dediğine göre son derece efendi, doğayı seven biriymiş. İnsan aklına şunu getirmeden edemiyor: “Nasıl bir teklif sunulduysa artık o efendi adama!”. Peki bu suçun cezası nedir? Normalde 10 yıl. Ancak 10 yıl ceza, şartlı tahliye ile 5 yıla düşüyor ve denetimli serbestliği de göz önüne alırsak, yatacağı en fazla 3-4 yıl. Ah kafamda deli cümleler...“3-4 yıllık esaretten sonra maddi refahlık olduktan sonra, zevkle yatar hapiste” diyesi geliyor insanın ama diyemiyor işte! Yaktığı her ağaç/hayvan kadar kendisi de yansın dilerim!

TOKUZ AMA HABERİMİZ YOK!

Erdoğan, DEİK Merkez Ofisi Açılışı ve Ustalara Saygı Ödül Töreninde yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Şimdi birileri çıkıp ‘Aç kaldık’ diyor. Ya vicdansızlık yapma, ne aç kaldın. Aç kalan falan yok”. Hadi ufak bir hesap yapalım hep beraber. Zamlar ve enflasyondan sonra artık 2000 TL’nin altında kirada oturmak zor. Faturalara gelelim. Onlar da insanların kabusu olmuş durumda. Tüm faturalar ortalama en az 700 TL diyelim. Aylık 4 hafta 4 kez pazara çıktığımızı düşünelim. Pazar en az 200 TL ve bunu 4 ile çarparsak etti 800 TL. Market alışverişi  de tam bir kabus. Aylık en az 5 kez markete gittiğimizi düşünelim. 250 TL desek ortalama, 4 haftada 1250 TL yapar. Günlük ortalama 4 kişilik bir ailenin 7 ekmek yediğini düşünürsek, 5 liradan aylık 1050 TL eder. Çalışanların yol masraflarını da göz önüne alalım. Tam kısa hat 5,50 TL, uzun hat 6,25 TL. İyimser düşünüp sadece tek araç kullanıldığını farzedelim ve kısa hatla uzun hattın ortalamasını alıp hesap yapalım. Ortalama 8,6 oluyor. Gidiş dönüş 17,2 TL. Pazar günlerini çıkartırsak haftada ortalama 103 TL, aylık ise ortalama 447 TL. Giyim kuşam, eğitim, öğrencilerin ulaşımı vs bunları karıştırmadan bi bakalım ne kadar olmuş şimdiye kadarki masraflar. Tam tamına 6247 TL etti, ki en az haliyle yaptığım hesap bu. Asgari ücret ne kadar? Net 4 bin 253 TL. Söyleyeceklerim bu kadar!


BENİM ANNEM CUMARTESİ

27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi günü kayıplarının akıbetini öğrenmek, kayıplarının mezarlarına ulaşmak, katillerin yargılanması yönünde mücadele vermek adına toplanan Cumartesi Anneleri 900. haftasına girdi. 900 haftadır kayıpların yakınları, anneler, babalar, eşler, çocuklar ve Cumartesi İnsanları adalet arıyor. Annelerin yüreği bu denli acı ile doluyken, maalesef 900. haftada da bu acıya saygı duyulmadı ve anma esnasında polis müdahale etti. Müdahale sırasında Eren Keskin, Öztürk Türkdoğan, Gülseren Yoleri, Maside Ocak, Jiyan Tosun, Hasan Karakoç, İkbal Eren, Mikail Kırbayır, Hanifi Yıldız ve Arat Dink gözaltına alındı. Akşam saatlerinde tüm gözaltılar serbest bırakıldı. Dilerim tüm kayıp yakınları kayıplarının akibetini/mezarını öğrenir, katillerin cezalandırıldığına, onlara reva görülen zorbalığın mimarı olan zorbaların yargılandğına şahit olur..

DİL SÜRÇMESİ Mİ İTİRAF MI?

Cumhurbaşkanı yaptığı bir konuşmada şunları söyledi ve seçmenler çılgınca alkışladılar bu sözleri: “Kendi içindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, arsızlık zihniyet dalgasıyla hesaplaşmayı reddeden zihniyettir bizim zihniyetimiz.” NOKTA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum