Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

PABUCUMUN DEVRİMCİSİ!

02 Aralık 2020 - 17:57

Ülkemiz insanlarının ve hatta dünya genelinin ortak bir tavrı var. Göz önünde olan ve dünyaca bir alanda üne kavuşan birisi öldüğünde, üne sahip olduğu alandan çok, başka meziyetler yüklenerek neredeyse ilâhlaştırılıyor o kişi. Kör gözlü bile olsa, badem gözlü oluveriyor bir anda.

Tabi ki mevzu bahis olan kişi Maradona. Kendisi vefat edeli tam 1 hafta oldu. Aslında ona dair yazmayı asla aklımdan geçirmemiştim. Hatta tenezzül bile etmezdim onunla ilgili köşemi doldurmaya ama insanların onun ölümünün ardından tavrı o kadar sinir bozucu bir hâl aldı ki, daha fazla susamadım bu konuda.

İyi manada bahsedeceksem eğer, Maradona’dan sadece efsane bir futbolcu olması nedeniyle bahsederim, o kadar. Bunun dışında onun hakkında olumlu tek bir kelimem olmaz! Neymiş efendim, Fidel Castro ile arkadaşmış, kolunda Che Guevara dövmesi varmış, Vatikan’a gittiğinde çatılarının altından olduğunu görmüş de, sonra Papa vaazında “Kilise, tüm fakir çocuklar için üzüntü duyuyor” deyince o da “Külahıma anlat” demişmiş. Yaw bi çektirin gidin gözünüzü seveyim ha!

Castro ile arkadaş olup koluna Che dövmesi yapmak mı onu devrimci yaptı? Bi deyin hele; madem devrimci bu herif, nasıl bir devrimci mücadele vermiş devrimcilik adına? Bok gibi para harcayıp o partiden bu partiye giderken, kapitalizm ile mi mücadele etmiş? Dünyadaki kaç aktif direnişe bizzat katılıp dirsek çürütmüş? Papa’ya kızıyor ya (Ki aslında tepki doğru da, karşılığı yok Maradona’da) kendisi kaç çocuğun elinden tutmuş? Kaç aileye yardım etmiş? Herif uyuşturucu ve seks partilerinden kafasını kaldıramıyorken, hakkında da tecavüz ve pedofili suçlamaları bulunurken, siz bu adamı nasıl devrimci ilan ettiniz lan!

Dövmesi, Castro ile arkadaşlığı ve birkaç güzel söz sarf etmesi, tüm kötü yönlerine rağmen onu devrimci ve muhteşem biri yaptı ha! Oha ve çüşşş diyorum bu tavırda olanlara! İşin en sıkıcı yanı da, sosyalist olduğunu iddia edenlerin de bu tavırda olması.

Yahu adam fırlamanın, şerefsizin tekiydi. Parayla her haltı yapabileceğini zanneden ve bunu kendisinde hak olarak gören, kapitalizmin en kral kölelerinden biriydi. İnsanlık adına mücadele verdiği tek bir şey yoktu. Devrimciliği, birkaç slogan ve konuşmadan ibaretti. Tıpkı Türkiyede ki çakma solcular gibi. Devrimci olan ve hayatı mücadele ile geçip bedel ödemiş bulunan Che yanında bu adamı devrimci ilan etmek, hem Che’ye hem tüm devrimcilere hakarettir yahu! Aklınızı başınıza alın, saçmalamayın! Tamam, efsane bir futbolcu olmasını yere göğe sığdırmayalım. Futboluyla onu tarihe altın harflerle yazalım ama o kadar. Ötesi yok!

Ha şu konuda hakkını yemeyelim. Etrafındaki insanlara cömertti ama nasıl cçmert? Kendisiyle beraber partilerinde yer alan kişiler tabi ki faydalanıyordu onun parasından. Yani tek cömertliği bu. Artı, yıllardır vergi kaçakçılığından dolayı yargılanıyordu. Öldüğünde ardında, 33 milyon sterlin (344 milyon 54 bin) vergi borcu bıraktı. Nasıl bir mal varlığının vergisi bu, siz düşünün artık (Lopezimin devrimcisi!).Maradona’nın iddialara göre 150 milyon sterlin (1 milyar 566 milyon 337 bin) değerinde mal varlığı bulunuyor. Mücevherler, araziler, Buenos Aires'in merkezinde bir bina, birkaç daire, 6 lüks araba, Küba ve İtalya'daki yatırımlar (Bak hele devrimciye, Küba’ya bile yatırım yapmış), Çin'deki futbol okulları mal varlıkları arasında. Dinamo Brest'in fahri başkanı olarak yılda 15 milyon sterlin kazandığı da bilgiler arasında.

Şimdi, durumu özetleyelim isterseniz.

Para içinde yüzen, partilerde bonkör olması dışında ihtiyaç sahibi aileler adına bir bonkörlüğü ve mücadelesi olmayan, Castro ile arkadaşlığı ve Che dövmesi dışında devrimciliğe dair bir emare bulundurmayan, tecavüz ve pedofili suçlarıyla itham edilen, seks ve uyuşturucu partileri ile hayatının çoğunluğunu dolduran, Papa’ya haklı bir tepki verirken kendisi de Papa/Vatikan gibi lüks içinde yüzüp fakirleri iplemeyen, hiçbir direnişte varlık göstermeyen ve daha da fazlasıdır Maradona.

Tüm bunlara rağmen Maradona devrimci öyle mi?Ha s... ordan!!!!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeki korhan
    10 ay önce
    Katılmıyorum Maradona a 8 kardes ler hepsine o baktı bu bile bir insanliktir siz hiç bir başka futbolcunun hayatını yazdınızmı? Yok ki yazabilirsiniz.