Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

TRANSLAR BENİM DOSTUM/KARDEŞİM/YOLDAŞIMDIR!

27 Temmuz 2020 - 15:58

Geçtiğimiz günlerde yine kadın cinayetlerine şahitlik ettik üzülerek. Belki bazı insanlar bunu kanıksamıştır artık sıkça olduğu için ama biz kadınlar asla kanıtsamadık, kanıtsamayacağız.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, Cüce barın işletmecisi Cemal Metin Avcı tarafından önce cinsel istismara uğradı, sonra bayıltılıp boğuldu, daha sonra yakılmaya çalışıldı ama bu başarılı olmayınca Pınar’ın cansız bedeni varile konulup üzerine beton döküldü.  Bu cinayet hakkında çokça yazılıp çizildi ve protestolar, basın açıklamaları yapıldı. İlginçtir ki, bu cinayetle aynı zamanlarda bir kadın cinayeti daha işlenmişti ama ona fazla insan tepki verip bahsetmedi. Onun hakkında protesto, basın açıklaması da yapılmadı.

Bahsettiğim ikinci cinayet, Fatma Altınmakas’ın katledilmesi. Muş’un Malazgirt ilçesinde Fatma, eşinin erkek kardeşi Sinan Altınmakas tarafından tecavüze uğradı. Bunun üzerine gidip kaynı hakkında şikayette bulundu ve şikayetten 2 gün sonra 6 çocuk annesi ve iddiaya göre 7 aylık hamile olan Fatma, eşi Kazım Altınmakas tarafından katledildi. Benim nezdimde Pınar’ın ölürülmesiyle Fatma’nın öldürülmesi aynıdır. İkisi de kahredicidir ve ikisinin de hesabı sorulmalıdır. Ancak çoğu insanın sadece Pınar’dan bahsetmesi ama Fatma’yı diline getirmemesi ayrı bir trajedi bence. Toplumun ikiyüzlülüğünün dışa vurumu resmen!

Şimdi gelelim asıl meselemize!

Her kadın cinayetinde ve kadına şiddet olayında herkes tepkiler yağdırıyor, insanlıktan/vicdandan dem vuruyor, hem sosyal medyada hem de reelde esip gürlüyor. Ancak çoook duyarlı olan halkımız sizce neyden bahsetmiyor, neyi es geçiyor dersiniz? Tabi ki trans kadınların katledilmesini veya şiddete uğramasını. Madem herkes bu kadar vicdanlı, madem katledilmelere ya da şiddete tepki gösterecek, neden trans kadınlar bundan nasibini alamıyor? Milletin vicdanı, trans kadınların kapısına kadar mı? O kapıdan içeri girip onlarla birlikte dertlenip çözüm aramak çok mu zor o yere göğe sığmayan vicdanlar için!

Birkaç gün önce trans Didem Akay’ın ölüm yıldönümüydü. Gencecikti Didem ve toplum baskısına daha fazla dayanamayıp intihar etmişti. Ki aslında intihar değil cinayettir bu, toplumun işlediği bir cinayet! Didem kimin arkadaşıydı biliyor musunuz? Nereden bileceksiniz ayol. Didem’i çoğunuz tanımıyosunuz ki arkadaşını tanıyasınız! Didem, Hande Kader’in arkadaşıydı. Hande 23 yaşındayken kaçırılıp tecavüz edilmiş ve öldürülüp yakılmıştı. Yakılma olayı tanıdık geldi değil mi size. Özgecan Aslan da cinsel istismara uğrayıp öldürülmüş ve yakılmıştı. Özgecan için birçok ilde insanlar sokağa dökülüp eylem yapmış ve cinayeti kınamıştı ama garibim Hande aynı şekilde katledilmesine rağmen millet kılını kıpırdatmadı onun için. Çünkü o bir trans kadındı. Halbuki onun da hayalleri vardı. O da gelecek için planlar yapıyordu. Onun da yüreğinde kelebekler uçuşuyordu. Trans kadınlar sizlerden farklı mı sanıyorsunuz? Ahh evet haklısınız. Bir noktada sizlerden farklılar. Onlar sizler gibi önyargı ateşinin içinde değiller ve onlar ne insana hem hayvana ne de doğaya asla zarar vermiyorlar!

En az hetero kadınlar kadar trans kadınlar da şiddete uğruyor ve katlediliyor bu ülkede. Homofobik olan toplum zihniyeti, onları defolu görüp her pisliği yapmayı kendine hak sayıyor. İster kabul edin onları ister etmeyin, kendinizi yırtsanız da onların da insan olduğu gerçeğini değiştiremezsiniz!

Onlar yaratık değil!

Onlar pislik değil!

Onlar sizin lanet pis/şerefsiz bakışlarınıza/davranışlarınıza maruz kalmak zorunda değil!

Siz önce ikiyüzlü vicdanlarınızı gözden geçirin!

Kişiye göre ortaya çıkan insanlığınızı/vicdanınızı temizleyin!

Batıda ölen Pınar’a duyar kasan ama doğuda öldürülen Fatma’ya sırtını dönen vicdanlarınızı çürümekten kurtarın!

Özgecan için sokağa dökülen ama Hande için kılını kıpırdatmayan insanlığınızı sorgulayın!

Dilerim herkes yaşattıklarını yaşamadan, kör olduğu konularla en beter şekilde imtihan olmadan can veremez!Böyle olmayan insanları tenzihen...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeynep Yılmaz Dip not
    10 ay önce
    Yüreğinize sağlık! İtiraf etmeliyim ki beni şaşıttınız .. Heleki bu süreçte iktidar yalakaliği revaçta iken sizin bu denli düşünmeniz yalakalik yada sesiz kalma şansınız varken? İnsanları ötekileştirip kin nefret kusan yandaş yalaka varken .. Hiç insan ayırmadım fakat bizi hep ayırdılar kimliğimizden ırkımızdan inancımızdan ilimizden? Hiç birşey kaybetmedik işimiz dışında ! Ve daha bir onurlu daha bir dik başlı yürüyorum bu ülkemde . Ben Dersim 'liyim..