Reklam
Reklam

AK Parti'den kendini yakan Adem Yarıcı ile ilgili açıklama: 7 yılda 44 bin lira yardım yapıldı

AK Partili Özkan’ın açıkladığı rakama göre devlet Yarıcı’ya aylık 523 lira yardım yaptı

AK Parti'den kendini yakan Adem Yarıcı ile ilgili açıklama: 7 yılda 44 bin lira yardım yapıldı
14 Şubat 2020 - 11:01

Hatay Valiliği önünde "Çocuklarım aç" diyerek kendini ateşe veren ve geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Adem Yarıcı ile ilgili AK Parti’den açıklama geldi.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Yarıcı’nın İŞKUR tarafından ‘toplum yararına çalışma programı’ kapsamında çalıştırıldığını ancak ‘işi beğenmediği’ gerekçesiyle istifa ettiğini söyledi.

Meclis’te konuşan Özkan, şunları ifade etti:


Eşi ve kendisi devletten sosyal yardım alıyordu, 2010'da Antakya Devlet Hastanesinde antisosyal kişilik bozukluğu, "bağımlılık sendromu" teşhisi konulmuş, bir psikolojik rahatsızlığı olduğu hastane raporlarında mevcuttur. Yine, eşine şiddet uygulamış ve uzaklaştırma kararı alınmış bir kişidir. Her zaman bu Genel Kurulda kadına karşı şiddetle ilgili hassasiyetimizi bütün siyasi parti grupları da yine ifade ediyor.Antakya Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Valilik önünde müteaddit defalar benzeri bir intihar girişiminde bulunmuştur. Yine, "toplum yararına çalışma programı" kapsamında işe sokulmuş ancak işi beğenmediği için işten ayrılmıştır. Aileye, yani Adem Yarıcı'nın ailesine, sosyal devlet olmanın gereği olarak 2012-2019 tarihleri arasında 10 bin 764 lira 99 kuruş TL nakdî yardımda bulunulmuş, Antakya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından, 33 bin 222 lira 37 kuruş olmak üzere, toplamda 44 bin 87 lira toplam yardımda bulunulmuştur.


7 Şubat tarihinde Adem Yarıcı, Hatay Valiliği önüne gelerek “Çocuklarım aç” demiş, kendini ateşe vermişti. Yarıcı, ambulansla hastaneye götürülürken kalp krizi geçirip yaşamını yitirmişti.

Yarıcı’nın annesi Ayşe Yarıcı, şu açıklamayı yapmıştı:


Oğlum çocuklarını bıraktı gitti kendi kendini yaktı. Parasızlıktan, açlıktan çocuğum gitti kendini yaktı. Paraları yoktu pulları yoktu, yiyecek ekmekleri yoktu. Boyacıydı iş bulamıyordu.


Abla Yıldız Ergüder de "Kardeşim iş bulamıyordu. En son ona 20 lira sigara parası verdim. Dedim; ‘kardeşim nereye gidiyorsun?’ Cevap vermedi. Çayını içti çıktı. Sonradan duyduk ki kendini yakmış. Hastaneye yetiştirememişler. Yolda ambulansta kalp krizinden ölmüş” demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum