Reklam
Reklam

AK Parti Grup Başkanvekili: Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak

AK Parti Grup Başkanvekili: Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak
13 Ocak 2020 - 12:18
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak" dedi.

Muş'un açıklamaları şöyle:

"İmar planlarında yükseklikte herhangi bir sıkıntı bulunmayan bir uygulama söz konusu artık binalar istediği kadar yukarı gidemeyecekler. Bundan sonra yükseklik kısıtlanacaktır. Mevcut olan yapılarla ilgili de 1 Temmuz 2020 tarihine kadar belediyelerin bunları düzeltmesini talep ediyoruz. Belediyeler bunu yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu resen yapacak."

"Parsel bazlı plan imar değişiklikleri konusunda ise; bunlara son veriyoruz. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak. Ancak talep olursa adadakilerin hepsinin rıza göstermesi suretiyle ada bazlı değişiklikler olabilir. Buradaki ortaya çıkacak değer artışı  kamuya gidecek. Bu değer artışının yüzde 25'ini ilçe, yüzde 25'ini büyükşehir belediyesi, yüzde 25'i bakanlığın, yüzde 25'i de maliyenin hesabına yatırılacaktır."

"Fonksiyon değişikliğiyle ilgili bir kısıtlama getirmiyoruz. Sizin bir binanız var, okul olarak kullanıyorsunuz, hastaneye dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada da değer artışının tamamı kamuya gelecektir."

"Afet riski altında dönüşüme tabii olan alanlar, kamu mülkiyetindeki ve belediye mülkiyetindeki alanlar ile vakıflar genel müdürlüğü mülkiyetindeki alanlar az önce bahsettiğim hükümlerden istisna olacaktır. Kamu oldukları için tekrar bir vergilendirme olmayacaktır. "

"Köylerde yapılacak yapılarla alakalı vatandaşların valilikten onay getirmesi gerekliliğini getiriyoruz. Ruhsata tabii olmayan yapılar vatandaşlarımız yapabilirler. Tek şartımız valilikten onay almaları. Bu süreç içinde şehirlerdeki gibi bir harç onlardan alınmayacaktır."

"Sahil şeridinde olan kadim köylerimizde vatandaşlarımızın bakım yapma imkanına kavuşmasını sağlıyoruz."

(CHP'nin "FETÖ'nün siyasi ağağının araştırılması' önergesine) "CHP'nin bir araştırma önerisi oldu. CHP bir siyasi propaganda yapmak istiyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum