Reklam
AK Parti kaybettiği Kemalpaşa’da nasıl yol izleyecek?
Reklam

AK Parti kaybettiği Kemalpaşa'da nasıl yol izleyecek?

Kongre süreci devam eden Ak Parti'de ilçe başkanlığı için kulis çalışmaları da hızlandı. Bu çalışmalarda en dikkat çeken ilçe ise kemalpaşa oldu. 

27 Şubat 2020 - 11:15

Pelin ÇALIŞKANELLİ - GERÇEK HABERCİ / KULİS HABER- Ak Parti İzmir Teşkilatı'nda ilçe kongreleri 8 Mart tarihinde ilçe başkanlarının göreve devam edeceği Kınık, Bergama ve Aliağa ilçe kongreleri ile başlayacak. Bu süreçte Genel Merkez tarafından yeniden aday gösterilmeyeceği bilgisi verilen 7 ilçe başkanı bu talimat üzerine "yeniden aday olmayacağım" açıklaması yaptı. Bu ilçelerin özellikle belediyeyi kaybeden yada seçim kazanması beklenirken fark yenilen ilçeler olması dikkat çekiyor. Bu ilçelerden biri de Kemalpaşa. 22 Mart tarihinde ilçe kongresi yapılacak Kemalpaşa'da mevcut ilçe başkanı Mehmet Ali Demirtaş yeniden aday olmayacağını belirtirken koltuk için kulis çalışmaları hızlandı. İlçe başkanlığı için Kemalpaşa Belediye eski Başkan Yardımcısı Bülent Aksakal ve İl Yöneticisi Timur Bircan'ın adı geçiyor.
Kırkpınar yönetecek isim mi arıyor?
Milletvekili adayı olmak için görevi kendi istediği isim olan Mehmet Ali Demirtaş'a devreden İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Belediye Başkan eski Yardımcısı Bülent Aksakal'ı bu göreve getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Fakat bu çalışma Kemalpaşa Ak Parti Teşkilatı ve partinin üst organlarında gerekli karşılığı bulmuş değil. Zira, Kırkpınar'ın, Aksakal'ı bu koltuğa taşıma girişimlerini ilçede hakimiyetini devam ettirmek için yaptığı parti kulislerinde yüksek sesle dillendiriliyor. Göreve getirilmek istenen Aksakal'ın 2019 yerel seçimlerini kaybeden partinin başında olan mevcut ilçe başkanı Mehmet Ali Demirtaş'ın yönetiminin devamı olacağı ve partiyi kaybeden pozisyonundan kazanan durumuna taşıyamayacağı parti kulislerinde konuşulan bir başka konu olarak öne çıkıyor. Hatırlanacağı üzere Demirtaş'a 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından parti tabanından yoğun tepki ve istifa baskısı ile karşılaşmıştı.
Bu arada Kemalpaşa kulislerinde konuşulan bir diğer konu ise İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar'ın kentteki hakimiyetini kaybetmemek için mevcut ilçe başkanı Mehmet Ali Demirtaş ile aynı ekipten olan Bülent Aksakal isminde ısrarcı olduğu. İddialara göre Kırkpınar'ın yakın çevresine parti ilçe başkanlığının ekonomisini karşılanması için başkan adayının önemli olduğunu buna göre karar verilmesi gerektiğini dile getirip uygun adayın kendi desteklediği isimler olduğunu ifade ettiği konuşuluyor.
Değişen Kemalpaşa vurgusu
Bu arada Yaşar Kırkpınar'ın bu girişimlerinden rahatsız olan partililerde değişim konusunda ısrarcı davranıyor. Bu kesim özellikle Kemalpaşa'nın yapısının değiştiğini tipik Orta Anadolu yapısından otoyolun gelmesi ve yeni yerleşim alanları ile "İzmirlileşen Kemalpaşa"ya evrildiğini bu nedenle değişimin gerektiğini ifade ediyor. Bunun için de 3 yıldır başarılı il yöneticiliği ile dikkat çeken Kemalpaşa'daki yatırımları ile bilinen Timur Bircan ismini dillendiriyorlar. 
Kırkpınar'ın`dile getirdiği ekonomik gerekçeler içinde Bircan'ın iş adamı kimliğine vurgu yapan değişim taraftarları çözüm için de o ismi sunuyorlar.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Kemalpaşalı
  1 ay önce
  Tipik orta Anadolulu ne , otoyolla izmirlileşen ne ? Haberi yazarken çok zorlandınız mı ?
 • Yasin uğurlu
  1 ay önce
  Sayın yazar. Kemalpaşa kamuoyuna; isimlerini bahsettiğiniz ilçe başkan adaylarının 31 Mart 2019 seçimlerinde acaba nereye çalıştıklarınıda bir sorsaydınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özel hastaneler Covid-19 ücreti almaya devam edecek
Özel hastaneler Covid-19 ücreti almaya devam edecek
Gazeteci Ali Sirmen, koronavirüsü yendi
Gazeteci Ali Sirmen, koronavirüsü yendi