Reklam
Reklam
AK Parti ve MHP’nin gündeminde büyükşehir belediye...

AK Parti ve MHP’nin gündeminde büyükşehir belediye başkanlarının yetkilerinin düzenlenmesi var

"Bahçeli, yeni parti çalışmalarının yakından takip edilmesini istedi"

04 Eylül 2019 - 15:59

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başkanlık Divanı Toplantısı’nda yeni döneme ilişkin çalışmalara başladı. Bahçeli, Meclis aritmetiğine yansıyacak olası sonuçların takip edilmesi için yeni parti kurma çalışmalarının yakından izlenmesini istedi. 

HaberTürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre,  Meclis’in olası gündemi içinde olan belediyelerle ilgili düzenlemede ise MHP’nin beklentisi "ilçe belediyelerin daha önce büyükşehir yasası ile tırpanlanan yetkilerinin yeniden büyükşehirlerden alınıp ilçe belediyelerine verilmesi" yönünde olacak. 

Büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin büyük çoğunluğunu alan Cumhur İttifakı, önemli büyükşehirlerde CHP’li başkanların yetkilerini ilçelere dağıtacak bir düzenleme için işbirliği yapmış olacak.

Kongre 2021'de 

Büyük kongre tüzüğe göre 2 yılda bir yapılıyor, 3 yıla kadar da süre uzatılabiliyor. Ancak ilçe kongrelerinin 9 Ekim 2016’da başlamış olması nedeniyle ekim ayında ilçe kongreleri açısından uzatılmış da olsa üç yıllık süre dolmuş oluyor. Bu nedenle MHP de AK Parti gibi sonbahardan itibaren teşkilatları aşağıdan yukarıya değiştirecek bir yenilenme sürecine girecek.

Başkanlık Divanı’nda bu takvimi belirlemesi beklenen MYK’nın 11 Eylül’de toplanması kararlaştırıldı. MYK’nın bu toplantıda büyük kongre takvimini belirlemesi bekleniyor ancak tarih, daha önceki büyük kongrenin yapıldığı tarih dikkate alınarak 2021'i işaret ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Taksici müşterinin unuttuğu cep telefonu ile böyle kaçtı
Taksici müşterinin unuttuğu cep telefonu ile böyle kaçtı
Özel kursa gitmedi, ailesinin işlettiği lokantada çalıştı, LGS’de Türkiye 1’incisi oldu
Özel kursa gitmedi, ailesinin işlettiği lokantada çalıştı,...