Reklam
Reklam
Akademisyen var, öğrenci yok
Reklam

Akademisyen var, öğrenci yok

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde öğrencisi olmayan bölümde biri, AKP’den Konak ilçe başkanlığı yapmış, diğeri eski AK Parti İzmir İl Başkanlığı Basın Danışman olan iki akademisyen görev yapıyor

10 Şubat 2019 - 10:28

Daha önce birçok üniversitede gündeme gelen öğrencisiz bölümlerin İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde de olduğu ortaya çıktı. Üniversitenin Çelebi Meslek Yüksekokulu’nda Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı bölümünde iki akademisyen 3 akademisyen görev yapıyor olmasına rağmen hiç öğrencisi bulunmuyor. Üniversite son tercihlerinde bu bölüme hiç kontenjan dahi açmadı. 2016 yılında Çelebi Meslek Yüksekokulu’nda üç öğretim üyesinin gerekçesiz bir şekilde sözleşmeleri yenilenmedi. Bu üç akademisyenin görev yaptığı bölümler öğrenci yokluğu nedeniyle kapatıldı. Bölümler gerekçesiz kapanırken, Görsel, İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı açık bırakıldı.

AK PARTİLİ’Lİ AKADEMİSYENLER

Bu bölümlere atanan öğretim görevlilerinden Nuretdin Memur, AK Parti Konak İlçe Başkan Vekilliğini yürütmüş, ardından Bayraklı Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday adayı olmuştu. Memur, ilk önce Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü, Çelebi Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili, ardından da Genel Sekreter olarak görevlendirildi. Bölümün diğer öğretim üyesi Fatma Değirmenci ise, 2010 2012 yıllarında AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda basın danışmanlığı yapmıştı.

Sözleşmeleri yenilenmeyen akademisyenlerin davasını takip eden Türk Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Hasan Şen, durumun tamamen siyasi olduğunun altını çizdi. Şen, “Bu insanlar bilim alanında kendilerini ispatlamış, değişik üniversitelerde dersler veren insanlardı ve sözleşmeleri yenilenmedi. Maalesef orada Bölümü kapatacağız bahanesiyle sözleşmelerini yenilemediler. Daha sonra kapattılar mı? Hayır” dedi.

Şen, akademisyenlerin davayı kaybettiklerini açıklayarak “Öğretim üyesi almaya devam ettiler bu okula. Tamamen siyasi bir olay” şeklinde konuştu.

Kaynak: BirGün

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vezneciler'deki terör saldırısı davasında rekor hapis cezası
Vezneciler'deki terör saldırısı davasında rekor hapis cezası
DSÖ'den Kovid-19 salgını 'gittikçe kötüleşecek' uyarısı
DSÖ'den Kovid-19 salgını 'gittikçe kötüleşecek' uyarısı