Reklam
Reklam
Anayasa Mahkemesi, Bylock’un FETÖ üyeliği için tek delil...
Reklam

Anayasa Mahkemesi, Bylock’un FETÖ üyeliği için tek delil sayılamayacağı yönündeki başvuruyu reddetti

Anayasa Mahkemesi, FETÖ bağlantılı kişiler arasında kullanılan kriptolu haberleşme ağı ByLock’un tek veya belirleyici delil olarak kullanılamayacağı iddialarını “açıkça dayanaktan” yoksun bularak, bu konuda yapılan başvuruyu reddetti

27 Haziran 2020 - 16:19

İnfaz koruma memuru olarak görev yapan F.K., 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Bylock kullandığı iddiasıyla FETÖ üyesi olmak suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

AYM’ye başvuran F.K. ise ByLock verilerinin tek veya belirleyici delil olarak kullanılmasının hukuka aykırı olduğunu, ayrıca dijital verilerin mahkeme huzuruna getirilmediğini belirterek adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ileri sürdü.

Başvuruyu değerlendiren AYM, ByLock’un tek veya belirleyici delil olarak kullanılamayacağı iddiasının kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Kararda, terör örgütü FETÖ/PDY’ye yönelik MİT’in delil toplama amacıyla yaptığı çalışmada rastladığı, “dijital delilleri” adli makamlara iletmesinin “veriler hukuka aykırı kılmayacağı” vurglandı.

ByLock’un mahkûmiyet kararında tek veya belirleyici delil olarak kullanılamayacağı iddiasını da değerlendiren mahkeme, ByLock uygulamasının teknik kullanımı ve yargı kararlarını anımsatarak “Karşılıklı ekleme olmaksızın iletişime geçilme imkânı bulunmamaktadır. Yargıtay ve derece mahkemelerince ByLock’a ilişkin olarak yapılan tespit ve değerlendirmelerin olgusal temellerden yoksun olduğunu söylemek mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Süper Lig'de yeni sezon 12 Eylül'de başlayacak
Süper Lig'de yeni sezon 12 Eylül'de başlayacak
Albayrak: Türkiye çok güzel bir sınav vermeye devam ediyor
Albayrak: Türkiye çok güzel bir sınav vermeye devam ediyor