Reklam
Reklam
Reklam

Araştırma: Düşük asgari ücret hafıza kaybına neden oluyor ve ömrü kısaltıyor

Araştırma: Düşük asgari ücret hafıza kaybına neden oluyor ve ömrü kısaltıyor
05 Ağustos 2022 - 10:03

Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre uzun vadeli olarak asgari ücretle çalışmak hafıza kaybına yol açıyor. Çalışma düşük ücretle çalışan bir insanın beyninin; iyi bir maaşla çalışan birine göre daha erken yaşlandığını ortaya koyuyor. Araştırmanın yazarlarından Adina Zeki Al Hazzouri: Bulgularımız, asgari ücretli çalışanların mali refahını artıran sosyal politikaların özellikle bilişsel sağlık için faydalı olabileceğini gösteriyor.
Araştırmacılar, önceki çalışmalarında düşük ücretin çalışanlarda depresif semptomlar, obezite ve hipertansiyonla ilişkilendirildiğini belirtiyor. Bu koşulların tümü, bir kişinin beyin yaşını azaltıyor ve dolayısıyla bu durum hafıza kaybını tetikliyor. Columbia Üniversitesi’nden araştırmacı olan Katrina Kezios, “Araştırmamız, düşük ücretlere sürekli maruz kalmanın, hızlanan hafıza kaybıyla ilişkili olduğuna dair yeni kanıtlar sağlıyor” diyor.

ASGARİ ÜCRET YAŞLANMA SEBEBİ

 

Araştırmacı ekip, Ulusal Sağlık ve Emeklilik Çalışması’nın (HRS) kayıtlarını kullanarak, 1936 ve 1941 yılları arasında doğan 2 bin 879 kişinin verilerini inceledi. Sonuçlar, sürekli asgari ücretle çalışan insanların önemli ölçüde daha hızlı hafıza kaybı yaşadıklarını gösteriyor. Spesifik olarak, asgari ücretli çalışanlar, 10 yıllık bir süre boyunca kabaca bir yıl fazladan yaşamış oluyor. Bu, ortalama bir insanın yaşadığı her 10 yılın 11 yıllık beyin yaşına tekabül ettiğini gösteriyor.

Araştırmanın yazarlarından Adina Zeki Al Hazzouri, “Bulgularımız, asgari ücretli çalışanların mali refahını artıran sosyal politikaların özellikle bilişsel sağlık için faydalı olabileceğini gösteriyor. Gelecekteki çalışmalar, asgari saatlik ücreti artıracak farklı varsayımsal senaryolar altında önlenebilecek demans vakalarının sayısını ve aşırı bilişsel yaşlanma yıllarını titizlikle incelemeli” diyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum