Reklam
Reklam
Reklam

Asgari ücrete ara zam oranının yarın açıklanması bekleniyor

Asgari ücrete ara zam oranının yarın açıklanması bekleniyor
30 Haziran 2022 - 17:18

Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücrete yapılacak ara zammın belirlenmesi için dün başlayan çalışmalarına bugün devam edecek.

Uzlaşılan yeni rakamın yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranında artış talep ederken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işletmelerin içerinde bulunduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istiyor.

Dünkü toplantıda iki konuda uzlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Bunlardan ilki asgari ücretteki artışın Temmuz'dan itibaren geçerli olması; ikinci konuysa asgari ücrete vergi muafiyetinin yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanması kararıydı.

Asgari ücret 2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Bakan Bilgin dün yapılan ilk toplantının ardından yapılan basın açıklamasında: "Türkiye’nin ilk 1000 içerisindeki örgütlü iş yeri sayısı yüzde 13-14’tür, bu çok ciddi sorundur." demişti. Bilgin sözlerine şöyle devam etmişti:

Türkiye’nin emekçilerinin örgütlenmediği zaman ücretler asgari ücret düzeyine sıkışıp kalmaktadır. Bunun açılması için örgütlenmenin önünü açmamız lazım. Sendikalaşmayla ilgili engellemeleri kaldıracak çalışmaları yapıyoruz. Yasal engelleri, gerekçeleri öne süren işletmelerin negatif tavrını aşacağız. Biz Çalışma Bakanlığıyız. Her şeyden önce emekçilerimizi korumak zorundayız. İşletmelerimizdeki sosyal barışı sağlamak zorundayız. Örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan zihniyeti yıkmamız lazım. Sonrasında da yasal mevzuattaki sorunları aşmamız lazım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum