Reklam
ASKON’DA “İSLAM’DA İŞ VE TİCARET AHLAKI” KONFERANSI 
Reklam

ASKON’DA “İSLAM’DA İŞ VE TİCARET AHLAKI” KONFERANSI 

24 Ocak 2020 - 15:27
Reklam

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi “ İslam’da İş ve Ticaret Ahlakı” konulu konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Saffet Köse Konuşmacı olarak katıldı.

ASKON İzmir şubesi konferans salonunda düzenlenen konferansa ASKON İzmir Şubesi yoğun ilgi gösterdi.

TİCARET İBADETTİR

Konferansta konuşan   Prof. Dr. Saffet Köse ticaretin İslami kurullara uygun olması gerektiğini vurguladı. İslami kurallar çerçevesinde, Allah’ın rızası dâhilinde yapılan ticareti ‘ibadet’ olarak değerlendiren Prof. Dr. Köse; en önemli olgunun ticarete hile karıştırılmaması olduğunu belirtti. Müslümanların, ticaret yaparken kendi aralarında belirlenen şartlara devletin kanun ve hükümleri çerçevesinde uyması gerektiğini ifade eden Saffet Köse, İslamiyet’in haksız kazanca yol açan her şeyi yasakladığını vurguladı. Konuşmasını hadisler ve ayetlerle destekleyen Prof Dr. Saffet Köse, ticarette iyi niyetin önemli olduğunu söyledi.

Ticari ortaklıkların önemini vurgulayan Köse, konuşmasını şöyle tamamladı :''Hz. Muhammed de bir dönem ticari ortaklık ve işbirliği yaptı.

Ortaklıkların uzun süreli ve kalıcı olamadığı günümüzde, ticarette iş birliği ve dayanışmanın şeffaf, hesap verilebilir ve karşılıklı olarak hakkaniyet ölçüleri içerisinde yürütülmesi gerekir. Hatta bir kutsi hadiste yüce Allah tarafından ''Ortaklardan birisi diğerine hıyanet etmediği sürece üçüncüleri Benim. Eğer onlardan birisi diğerine hıyanet ederse Ben aralarından çekilirim'' buyrulduğunu ve buna binaen dürüst davranışların ilahi yardımla mükafatlandırılacağını dile getirdi dedi.

Konferans, ASKON İzmir Şube Başkan Yardımcı Celal Kurşun’un günün anısına plaket takdiminin ardından son buldu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersun Yanal ve Deniz Türüç'e 1 maç ceza
Ersun Yanal ve Deniz Türüç'e 1 maç ceza
Türk hekimlerden korkutan coronavirüs açıklaması
Türk hekimlerden korkutan coronavirüs açıklaması